מחקרים 03.07.2016

אטנרספט מול טיפול משולב באטנרספט ומטוטרקסט בדלקת פרקים ספחתית

סיכום של שני ניסויים קליניים מגלה כי אטנרספט כמונותרפיה בדלקת פרקים ספחתית משיג שיפור קליני שאינו נופל, ואף עולה לעתים, על הטיפול המשולב באטנרספט ומטוטרקסט

מעכב ה TNF הסינטטי אטנרספט (Etanercept/ENBREL/Pfizer-Amgen) משמש, בין היתר לטיפול בדלקת פרקים ספחתית (psoriatic arthritis (PsA. בנסיון לגבש את משטר הטיפול המיטבי חוקרים מצרפת ניתחו את התוצאות הקליניות של חולים שטופלו באטנרספט כתכשיר יחיד תוך השוואה לחולים שטופלו באטנרספט ומטוטרקטס. מסקנות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת The Journal of Rheumatology.

החוקרים אחדו נתונים של שני ניסויים קליניים בהם 322 חולי דלקת פרקים ספחתית קיבלו אטנרספט כמונותרפיה ו 152 חולים קיבלו את התכשיר הביולוגי יחד עם מטוטרקסט, הטיפול בשני המחקרים המבוקרים ארך 24 שבועות.

התוצאות מלמדות כי תגובה קלינית על פי האומדן PsA Response Criteria הושגה על ידי אחוז ניכר, ושקול, של מטופלים בשתי זרועות המחקר (80% ו 83%). כך גם שיפור של 20% על פי ההגדרות של  American College of Rheumatology ACR הושג בקרב 70% מהחולים בשתי הקבוצות. יותר חולים מקרב אלה שטופלו באטנרספט כמונותרפיה השיגו שיפור של 50 אחוזים, ACR50י, 55% לעומת 48% ושל 70 אחוזים, ACR70י, 35% לעומת 27%. לא נרשמו פערי יעילות מובהקים על סמך האומדנים - the 28-joint Disease Activity Score with C-reactive protein, Psoriasis Area and Severity Index ו- Health Assessment Questionnaire-Disability Index.

החוקרים מסכמים כי אטנרספט כמונותרפיה בדלקת פרקים ספחתית פעילה משיג שיפור קליני שאינו נופל ואף עולה על פי חלק מאומדני ההערכה על הטיפול המשולב באטנרספט ומטוטרקסט.

מקור:

J Rheumatol. 2016 Jun;43(6):1063-7. doi: 10.3899/jrheum.151290. Epub 2016 May 1.
Comparison of Etanercept Monotherapy and Combination Therapy with Methotrexate in Psoriatic Arthritis: Results from 2 Clinical Trials.
Combe B1, Behrens F2, McHugh N2, Brock F2, Kerkmann U2, Kola B2, Gallo G2.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  פסוריאזיס,  TNF,  טיפול ביולוגי,  אנברל,  אטנרספט,  מטוטרקסט,  דלקת מפרקים ספחתית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך