מחקרים 11.07.2016

היפותירוקסינמיה בהריון מעלה סיכון לסכיזופרניה אצל הילדים

מחקר אפידמיולוגי שהקיף כמיליון נשים בפינלנד מגלה כי היפותירוקסינמיה אימהית במחצית ההריון הראשונה משקפת סיכון כמעט כפול לסכיזופרניה בקרב הילדים

הריון (אילוסטרציה)
הריון (אילוסטרציה)

מחקרים בבעלי חיים ובבני אדם מצביעים על קשר עקבי בין היפותירוקסינמיה הריונות והתפתחות נוירוקוגניטיבית של הילדים. חוקרים מארה"ב ופינלנד ביקשו לבדוק האם רמות נמוכות של ההורמון בדם האם במחצית ההריון הראשונה משפיעות גם על הסיכון לסכיזופרניה אצל הצאצאים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Biological .Psychiatry

העבודה הנוכחית התבססה על מחקר מקרה ביקורת מקונן - Finnish Prenatal Study of Schizophrenia בו נאספו ונשמרו דגימות דם שניטלו מנשים פיניות במהלך הריונן משנת 1983 ואילך (יותר ממיליון נשים). החוקרים סרקו את הרשמים הפסיכיאטריים של פינלנד ואתרו את כל הילדים שנולדו לאמהות הללו ולקו בסכיזופרניה בבגרותם, לכל חולה הוצמד אדם בריא מעוקבת המחקר המקורית כמקרה ביקורת (1:1) תוך התאמה למועד לידה, מגדר ואזור מגורים בפינלנד בעת גילוי מחלת הנפש.

בניתוח הסופי נכללו 1010 זוגות מקרה מחקר -מקרה ביקורת. התוצאות מלמדות כי היפותירוקסינמיה אמהית (תירוקסין חופשי באחוזון העשירי ומטה וTSH תקין) נקשרה לסיכון מוגבר לסכיזופרניה אצל הצאצאים (יחס סיכויים 1.75, 95% רווח בר סמך 1.22-2.50, P=0.002). תקנון לרקע פסיכיאטרי של האם, מחוז הלידה ועישון במהלך ההריון הותיר את הקשר על כנו (יחס סיכויים 1.70, P=0.010).

לסיכום, היפותירוקסינמיה אימהית במחצית ההריון הראשונה נקשרה לסיכון כמעט כפול לסכיזופרניה בקרב הילדים. המתודולוגיה של המחקר לא מאפשרת לקבוע האם מדובר בקשר סיבתי ברור אך הממצאים עולים בקנה אחד עם הקשר המוכר בין רמות נמוכות של תירוקסין בהריון לליקוים נוירוקוגניטיביים והתפתחותיים.

מקור:

Biol Psychiatry. 2016 Jun 15;79(12):962-70. doi: 10.1016/j.biopsych.2015.06.014. Epub 2015 Jun 19.
Hypothyroxinemia During Gestation and Offspring Schizophrenia in a National Birth Cohort.
Gyllenberg D1, Sourander A2, Surcel HM3, Hinkka-Yli-Salomäki S4, McKeague IW5, Brown AS6.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  סכיזופרניה,  היפותירוקסינמיה,  בלוטת התריס,  תת תריסיות,  היפותירואידיזם,  הריון בסיכון
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות