מחקרים 14.07.2016

האם ניתן להפעיל מייצבים עמוקים של עמודה השדרה בגירוי חשמלי דרך העור?

חוקרים מקוריאה מצאו כי השיטה היעילה ביותר להפעלה של מייצבים עמוקים של עמוד השדרה היא גירוי חשמלי מתוזמן של קיר הבטן ואזורים הסמוכים לעמוד השדרה המתני

טיפול בגירוי שרירי חשמלי דרך העור Transcutaneous neuromuscular (יelectrical stimulation (NMES נמצא בשימוש בפיזיותרפיה, רפואת כאב ואורתופדיה. חוקרים מאוניברסיטת יונגנם בדרום קוריאה ביקשו לבדוק האם, וכיצד, ניתן באמצעות גירוי חשמלי מלעורי להפעיל מייצבים עמוקים של עמוד השדרה המתני. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת The Journal of Back and Musculoskeletal Rehabilitation.

למחקר גויסו שלושים חולים שהלינו על כאבי גב תחתון. במהלך המחקר המשתתפים עברו  טיפולי NMES בשלוש שיטות שונות : 1) גירוי של קיר הבטן 2) גירוי של אזורים פראספינליים לומבריים 3) גירוי של שני האזורים בה בעת. במהלך הטיפול בוצעה הדמיית על שמע בזמן אמת של שלושה שרירים בטניים מייצבים - transverse abdominis (יTrA), (יobliquus internus (OI), obliquus externus (OE ושל המייצב האחורי -  lumbar multifidus muscles -LM.

פענוח הבדיקה הסונוגרפית מלמד כי הטיפול גרם להתעבות משמעותית של כל השרירים המגורים (TrA, OI, OE,  LM ) בכל שיטות הטיפול, P<0.05. טיפול מסונכרן דרך קיר הבטן והאזור הפראספינלי הביא לעיבוי מודגש יותר, כלומר הפעלה עוצמתית יותר, של שרירי TrA, OI,  LM בהשוואה לגירוי חשמלי של כל אזור בנפרד, P<0.05.

החוקרים מסכמים כי השיטה היעילה ביותר להפעלה של מייצבים עמוקים של עמוד השדרה היא גירוי חשמלי מתוזמן של קיר הבטן ואזורים הסמוכים לעמוד השדרה המתני. השיטה עשויה לשמש רופאי שיקום ופיזיותרפיסטים בטיפול בכאבי גב כרוניים וביחוד בעבודה עם אנשים עם מוגבלויות מוטוריות.

מקור:

J Back Musculoskelet Rehabil. 2016 Jun 17. [Epub ahead of print]
Changes in deep lumbar stabilizing muscle thickness by transcutaneous neuromuscular electrical stimulation in patients with low back pain.
Baek SO1, Cho HK2, Kim SY3, Jones R4, Cho YW1, Ahn SH1.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  כאבי גב תחתון,  NMES,  מייצבי עמוד שדרה,  גירוי חשמלי דרך העור
תגובות
 
אנונימי/ת
15.07.2016, 01:39

מה משך הטיפול (גם מה אורכו של כל טיפול וגם מה משך תקופת הטיפול השאלה החא אם טיפולים כאלו ראליים לאוכלוסית הסובלים )