מחקרים 31.07.2016

גורמי סיכון לאיבוד ראיה בגלאוקומה עם לחץ תוך עיני תקין

חוקרים מקוריאה מיפו את גורמי הסיכון לאיבוד ראיה מתקדם בברקית עם לחץ תוך עיני תקין. הגורמים הבולטים הם גיל החולים, חדות ראיה מתוקנת ירודה וקוצר ראייה

shutterstock) glaucoma)

ברקית (גלאוקומה) עם לחץ תוך עיני תקין normal tension glaucoma י(NTG) גורמת, בדומה לברקית הקלאסית, לפגיעה מתקדמת בעצב הראיה. חוקרים מאוניברסיטת אוסלן בקוריאה הדרומית ערכו מחקר רטרוספקטיבי בנסיון לבודד את גורמי הסיכון החשובים לאיבוד ראיה פרוגרסיבי בקרב חולי ברקית עם לחץ תוך עיני תקין. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Current Eye Research.

במחקר נכללו 87 חולי NTG עם סטיה ממוצעת בשדה ראיה בסיסי של יותר מ 10dB (מדד של בהירות/עמעום בשדה הראיה). החולים מוינו לשתי קבוצות על בסיס חומרת הפגיעה בשדה הראיה (קבוצה 1 - 57 עיניים, סטיה של 16dB או יותר וקבוצה 2 - 36 עיניים,  סטיה של פחות מ 16dB). בנוסף נעשתה חלוקה על פי גיל החולים (64 ומעלה ופחות מ 64 שנים).

בתקופת המעקב (5.3 שנים בממוצע) הראיה של 33 עיניים (64.7%) בקבוצה 1 ושל 29 עיניים (80.6%) בקבוצה 2 נחלשה. גיל צעיר (יחס סיכון 0.971, P=0.008) וחדות ראיה מתוקנת ירודה בכניסה למחקר (יחס סיכון 18.4, P=0.007) זוהו כגורמי סיכון מובהקים לפגיעה בראיה בקרב חולים בקבוצה 1. בקבוצה 2, לעומת זאת, לא אותרו גורמי סיכון מובהקים לירידה בראייה. בניתוח על פי גיל החולים קוצר ראיה ודימום בדיסקה נקשרו לסיכון מוגבר לאיבוד ראיה בקרב חולי גלאוקומה עם לחץ תוך עיני תקין.

לסיכום, גורמי הסיכון העיקריים לאיבוד ראיה בקרב חולי ברקית עם לחץ תוך עיני תקין הם גיל החולים ותפקוד ראייה בסיסי. תוצאות המחקר צפויות למדי אך תורמות להכרה מעמיקה יותר של הסוג הפחות מוכר של גלאוקומה.

מקור:

Curr Eye Res. 2016 Jul 15:1-7. [Epub ahead of print]
Factors Associated with Loss of Visual Function in Medically Treated Advanced Normal Tension Glaucoma.
Kim S1, Sung KR1.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  גלאוקומה,  ברקית,  NTG,  לחץ תוך עיני,  קוצר ראייה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו