מחקרים 01.08.2016

ליסדקסאמפטמין - סקירת ספרות ראשונית

מסקירה שיטתית עולה כי ליסדקסאמפטמין (ויואנס) יעיל בהפרעת קשב וריכוז במבוגרים, ביחוד בקרב חולים שלא מגיבים באופן מספק לתכשירים המבוססים על מתילפנידאט

(ADHD in Adults (shutterstock

נגזרת ארוכת טווח של אמפטמין, ליסדקסאמפטמין Lisdexamfetamine, משווקת בישראל תחת השם המסחרי ויואנס (VYVANSE (SHIRE. התרופה אושרה לאחרונה לטיפול בהפרעת קשב וריכוז בילדים, בני נוער ומבוגרים, על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי, הגופים הרגולטוריים באירופה וב 2015 גם על ידי משרד הבריאות הישראלי. לאור התחלת השימוש הקליני בתרופה, דר ג'יימס פרמפטון מאוקלנד, ניו זילנד, סקר את המחקרים המרכזיים שהביאו לאישור התרופה. הסקירה פורסמה לאחרונה בכתב העת CNS DRUGS.

אישור התרופה מתבסס על תוצאות של שלושה מחקרים קצרי מעקב שבדקו את יעילות התכשיר במינון גמיש או קבוע, בקרב מבוגרים עם ADHD. במחקרים אלה ויואנס נקשר לשיפור מובהק, לעומת פלצבו, בתסמיני קשב וריכוז והיפראקטיביות, תפקוד כללי, תפקודים ניהוליים (לרבות חולים עם ליקויים משמעותיים טרם הטיפול בויואנס) ומדדי איכות חיים. ניתוח פוסט הוק של אחד המחקרים המוזכרים מלמד כי התגובה לויואנס בקרב חולים שמעולם לא קיבלו טיפול תרופתי ובקרב חולים שטופלו אך לא הגיבו באופן מספק לתכשירים השגורים, לרבות למתילפנידאט, הייתה דומה. שני מחקרים נוספים הצביעו על יעילות ארוכת טווח של ליסדקסאמפטמין במינון גמיש בהקלה על תסמיני ADHD, אולם ההשפעה מחייבת טיפול רציף בתרופה.
פרופיל הבטיחות של ויואנס היה טיפוסי ושקול לתכשירים ממריצים ארוכי טווח אחרים, גם הסבילות לתרופה בניסויים קליניים הייתה טובה.

דר פרמטון מסכם כי על אף העדר ניסויים קליניים השוואתיים בין ליסדקסאמפטמין לתכשירים ארוכי טווח אחרים, ובפרט נגזרות של מתילפנידאט ואטומוקסטין, הבסיס הראייתי הקיים מסמן את ויואנס כטיפול יעיל בהפרעת קשב וריכוז במובגרים, ביחוד בקרב חולים שלא הגיבו לתכשירים המבוססים על מתילפנידאט.

מקור:

CNS Drugs. 2016 Apr 5. [Epub ahead of print]
Lisdexamfetamine: A Review in ADHD in Adults.
Frampton JE1.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  ADHD,  ליסדקסאמפטמין,  ויואנס,  הפרעות קשב וריכוז
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות