רמות נמוכות או חסר של ויטמין D נקשרו בשורה של עבודות לתופעות אלרגיות ודלקתיות שונות. חוקרים מאנקרה ביקשו לבדוק את הקשר האפשרי בין הרמה של ויטמין D לסרפדת (אורטיקריה) בילדים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Allergologia et Immunopathologia.

לעבודה גויסו 30 ילדים עם סרפדת חדה ו 30 ילדים בריאים כקבוצת ביקורת. שתי הקבוצות היו שקולות בהתפלגות הגילית והמגדרית ומשקלם הממוצע של הילדים בשתי הקבוצות היה דומה. בדיקות דם לרמות של
25-hydroxyvitamin D [25(OH)D ניטלו מכל משתתפי המחקר.
התוצאות מגלות כי חסר של ויטמין D (רמה נמוכה מ 20 נ"ג/מ"ל בהגדרות העבודה) נצפה בשכיחות גבוה באופן מובהק בקרב ילדים שלקו בסרפדת לעומת חבריהם הבריאים. ככלל, רמות של ויטמין D אצל ילדים עם סרפדת היו נמוכות בהשוואה לילדים בריאים (13.1 לעומת 28.2 נ"ג/מ"ל, P<0.05). בנוסף החוקרים מצאו כי רמה נמוכה של ויטמין D נקשרה להתקף ארוך יותר של אורטיקריה (P<0.01).

החוקרים מסכמים כי רמה נמוכה או חסר של ויטמין D נקשרו לסיכון גבוה יותר לסרפדת בילדים ולהתקפים ממושכים יותר של המחלה האלרגית. החוקרים משערים שלוויטמין D תפקיד בפתוגנזה של סרפדת, ורמתו יכולה, לאחר בדיקת התכנות נאותה, לשמש סמן של פעילות המחלה והתגובה לטיפול. שאלה נוספת, שטרם קיבלה מענה. היא ההשפעה של תיקון רמות הוויטמין על הארעות המחלה.

מקור:

Allergol Immunopathol (Madr). 2016 Jul 27. pii: S0301-0546(16)30069-6
Serum vitamin D levels decrease in children with acute urticaria.
Ozdemir B1, Köksal BT2, Karakaş NM3, Ozbek OY2.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרפדת,  אורטיקריה,  תגובה אלרגית,  פריחה,  ויטמין D