מחקרים

פולפירי-סטוקסימאב (ארביטוקס) היה שקול ביעילותו לפולפירי-בווסיזומאב בקרב חולי סרטן מעי גס עם מוטציות RAS/BRAF

ניתוח משנה של FIRE-3 מגלה כי פולפירי-סטוקסימאב היה שקול ביעילותו לפולפירי-בווסיזומאב בקרב חולי סרטן מעי גס עם מוטציות RAS/BRAF. זוהו סמנים מנבאים חדשים

תמונה מיקרוסקופית של סרטן המעי הגס (אילוסטרציה)
תמונה מיקרוסקופית של סרטן המעי הגס (אילוסטרציה)

הניסוי הקליני FIRE-3 ערך השוואה בין טיפול כימותרפי מבוסס אירינוטקן, פולפירי ((fluorouracil, leucovorin, and irinotecan (FOLFIRI) בשילוב עם סטוקסימאב (Cetuximab/Erbitux/Merck) או בבווסיזומאב (Avastin/Bevacizumab/Roche) כקו ראשון בסרטן מעי גס גרורתי.
תוצאות המחקר הצביעו על יעילות שקולה של שני משטרי הטיפול בקרב חולי סרטן מעי גס ללא מוטציות בגן ה (RAS (KRAS Wild type במונחים של שיעורי תגובה כוללת (ORR) ושרידות ללא התקדמות המחלה (PFS). עם זאת השרידות הכוללת (OS) בקרב חולים שטופלו בפולפירי-סטוקסימאב הייתה ארוכה באופן מובהק בהשוואה לשרידות החולים בזרוע המשלב פולפירי- בווסיזומאב.
צוות החוקרים ערך ניתוח נוסף של תוצאות המחקר בנסיון לזהות סמנים מולקולריים המנבאים יעילות בקרב תת קבוצה של חולים עם ממאירויות בעלות מוטציות בגני ה RAS וה BRAF.
תוצאות הניתוח פורסמו ביוני השנה בכנס האיגוד האירופאי לאונקולוגיה קלינית בברצלונה.

דגימות מקובעות בפורמלין ושמורות בפראפין (FFPE) מגידולים של משתתפי המחקר FIRE3 נבדקו רטרוספקטיבית לנוכחות מוטציות בגני BRAF ו RAS באמצעות ריצוף (pyrosequencing) עם סמני המוטציות בגני KRAS ו NRAS באקסונים 2,3 ו 4 ומוטציית BRAF V600E.
ניתוח התוצאות מלמד כי בקרב חולים עם גידולים בעלי מוטציות בגנים RAS או BRAF טיפול בפולפירי-סטוקסימאב היה יעיל במידה שקולה לטיפול בשילוב פולפירי-בווסיזומאב. תת האוכלוסיה של חולים עם גידולים בעלי מוטציות ב BRAF ו RAS היא הטרוגנית קלינית. בנוסף נמצא כי בקרב חולי סרטן מעי גס עם מוטציית BRAF התכווצות מוקדמת של נפח הממאירות (early tumor shrinkage (ETS היא כלי מהימן לניבוי היעילות של טיפול בפולפירי-סטוקסימאב, תצפית זו צריכה להיות מאומתת  ע"י מחקרים מחקרי נוספים.

החוקרים מסכמים כי ממצאי העבודה מצדיקים מחקרי המשך לאפיון סמנים ביולוגיים וקליניים שיוכלו לנבא את היעילות ובטיחות של טיפול כימותרפי ביולוגי משולב בגידולים בעלי פרופילים אונקוגנטיים ספציפיים. נתונים אלו יאפשרו בחירה אופטימלית של חולי סרטן מעי גס כך שיפיקו את מירב התועלת מהטיפול.

מקור:

BRAF mutant and RAS mutant patients treated with FOLFIRI plus Bevacizumab or FOLFIRI plus Cetuximab. Role of ETS and molecular markers in FIRE-3 (AIO KRK-0306) Ann Oncol (2016) 27 (suppl 2): ii112 doi:10.1093/annonc/mdw200.27

http://annonc.oxfordjournals.org/content/27/suppl_2/ii112.1.full

נושאים קשורים:  מחקרים,  נושא mCRC בחסות חברת Merck,  ארביטוקס,  מעכבי EGFR,  שרידות כוללת,  שרידות ללא התקדמות המחלה,  ETS,  FOLFIRI,  סטוקסימאב,  Cetuximab,  סרטן המעי הגס
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות