מחקרים 28.09.2016

סומטיזציה ותפקוד מיני בקרב גברים

מחקר רטרוספקטיבי שהקיף יותר מאלפיים גברים מצביע על קשר ברור בין תסמינים סומטיים והפרעות בתפקוד מיני, סומטיזציה נקשרה גם לרמות נמוכות של טסטוסטרון

בעיות בתפקוד המיני (אילוסטרציה)
בעיות בתפקוד המיני (אילוסטרציה)

הקשר בין סומטיזציה ותפקוד מיני לקוי כמעט מובן מאליו, עם זאת גוף הידע המחקרי בנושא צנוע למדי. בנסיון למלא את החסר חוקרים מאיטליה ערכו סקירה רטרוספקטיבית שהקיפה יותר מאלפיים גברים ובחנו את הקשר הדו כיווני בין תלונות סומטיות והפרעה בתפקוד מיני. מסקנות החוקרים פורסמו לאחרונה בכתב העת The Journal of Sexual Medicine.

במחקר רטרוספקטיבי נכללו 2,833 גברים (גיל ממוצע 50.2). נחקרים עם תסמינים סומטיים חמורים היו מבוגרים יותר, בעלי רמת השכלה נמוכה יותר, נטו לסבול מהשמנה, לעשן ולצרוך אלכוהול (P<0.05). מבחינת התפקוד המיני סומטיזציה נקשרה להפרעה בתפקוד מיני רב מישורי – הפרעת זקפה, חשק ירוד, תדירות נמוכה של מגע מיני וירידה סובייקטיבית בנפח נוזל הזרע (P<0.005 לכל הערכים). עוד נרשמה קורלציה מובהקת בין חומרה של תסמינים סומטיים על פי הסולם MHQ-S ורמה נמוכה של טסטוסטרון ותסמיני היפוגונדיזם (P<0.05 לשני המתאמים). לבסוף, החוקרים זיהו קשר מובהק בין חומרת התסמינים הסומטיים וציוני SIEDY (אומדן הערכה של הפרעת זקפה מסיבות אורגניות ונפשיות) (P<0.0001).

החוקרים מסכמים כי קיים קשר ברור בין תסמינים סומטיים והפרעה בתפקוד מיני על רבדיה. סביר להניח כי מדובר בקשר סבוך ודו כיווני שכן תפקוד מיני ירוד מעורר סומטיזציה ומאידך תחושות האי שלמות הגופנית והחולי מושלכות בהכרח על התפקוד המיני. הממצאים אינם מפתיעים אך אחת השאלות המעניינות העולות מהעבודה היא האם שיפור התפקוד המיני יכול להוות תווך קליני יעיל לטיפול בסומטיזציה. המחקר הנוכחי בדק את הסוגיה בקרב גברים בלבד, עבודה דומה בקרב נשים חיונית לא פחות.

מקור:

J Sex Med. 2016 Sep;13(9):1395-407. doi: 10.1016/j.jsxm.2016.07.002.
The Role of Somatic Symptoms in Sexual Medicine: Somatization as Important Contextual Factor in Male Sexual Dysfunction.
Fanni E1, Castellini G2, Corona G3, Boddi V1, Ricca V2, Rastrelli G1, Fisher AD1, Cipriani S1, Maggi M4.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  תפקוד מיני,  תפקוד זקפתי,  סומטיזציה,  היפוגונדיזם,  טסטוסטרון
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו