מחקרים 31.10.2016

אוטופלואורסנציה להערכת הפגיעה המיקרווסקולרית בחולי סכרת סוג 1

חוקרים מאוסטרליה הראו כי עוצמת האוטופלואורסנציה עשויה לנבא נזקים מיקרווסקולריים בקרב חולי סכרת סוג 1, בפרט רטינופתיה סכרתית ופגיעה במערכת העצבים האוטונומית

אוטופלואורסנציה של העור - skin autofluorescence מושפעת בין היתר מריכוז של חומצות אמינו מסוכררות advanced glycation end products בדרמיס. חוקרים מאוסטרליה העלו השערה כי מעוצמת האוטופלואורסנציה של חולי סכרת סוג 1 ניתן ללמוד על חשיפה מצטברת לרמות גלוקוז גבוהות ועל התקדמות הפגיעה המיקרווסקולרית. ההשערה נבחנה במחקר חתך שתוצאותיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Diabetic Medicine.

למחקר גויסו 135 מתבגרים עם סכרת סוג 1 (גיל ממוצע 15.6 שנים, משך ממוצע של המחלה 8.7 שנים, המוגלובין מסוכרר ממוצע 8.7%). המשתתפים עברו בדיקת אוטופלואורסנציה באמה, בדיקת רופא עיניים והערכה של שונות קצב הלב (שונות RR) על סמך ECG רציף במשך 10 דקות כמדד לתפקוד מערכת העצבים האוטונומית. רטינופתיה הוגדרה לטובת המחקר על בסיס זיהוי של מפרצת זעירה אחת או יותר או נוכחות של דימום אופייני ברשתית.

מניתוח התוצאות עולה כי עוצמת האוטופלואורסנציה נקשרה קשר ישר ומובהק לגיל החולים (P<0.001). אוטופלואורסנציה מתוקננת לגיל ולמגדר נקשרה קשר ישר ומובהק לרמות ההמוגלובין המסוכרר במועד הבדיקה ולערכי HBA1C במהלך 2.5-10 שנים שקדמו לבדיקת הזהירה העצמית. אוטופלואורסנציה מתוקננת לגיל ולמגדר הייתה עוצמתית יותר בקרב מתבגרים עם רטינופתיה (1.38 לעומת 1.22 ביחידות שרירותיות ,P=0.002). גם בניתוח רב משתני רטינופתיה נקשרה קשר מובהק לעוצמת האוטופלואורסנציה מתוקננת למשך הסכרת, P=0.03. גם מידת ההפרעה בתפקוד האוטונומי של הלב נקשרה קשר עצמאי מובהק לאוטופלואורסנציה, P=0.006.

החוקרים מסכמים כי עוצמה גבוהה יותר של אוטופלואורסנציה עשויה לנבא פגיעה מיקרווסקולרית בקרב חולי סכרת סוג 1. בפרט רטינופתיה ופגיעה במערכת העצבים האוטונומית של הלב נקשרו קשר מובהק לאוטופלואורסנציה עורית. מדובר בבדיקה בלתי פולשנית ונוחה ומכאן חשיבותה ביחוד ברפואת הילדים, מאידך דיוק השיטה אינו ברור בינתיים ודורש מחקרי תיקוף והרצה מתקדמים יותר.

מקור:

Diabet Med. 2016 Oct 22. doi: 10.1111/dme.13280. [Epub ahead of print]
Higher skin autofluorescence in young people with Type 1 diabetes and microvascular complications.
Cho YH1,2, Craig ME1,2,3, Januszewski AS4, Benitez-Aguirre P1,2, Hing S1, Jenkins AJ4, Donaghue KC5,6.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אוטופלואורסנציה,  תוצרי סכרור סופיים,  רטינופתיה,  אינסולין,  סבילות לגלוקוז,  סוכרת,  סוכרת נעורים
תגובות