מתוך ערוץ גמילה מעישון 01.11.2016

עישון קנביס, צפיפות עצם וסיכון לשברים

חוקרים מאנגליה מצאו כי בהשוואה לעישון מוצרי טבק עישון כבד של קנביס נקשר לצפיפות עצם נמוכה, שחלוף עצם מואץ, סיכון מוגבר לשברים ונטייה למשקל נמוך

(cannabis smoking (shutterstock

ידוע כי עישון פוגע בצפיפות העצם ומעלה סיכון לשברים אוסטאופורוטיים. חוקרים מאוניברסיטת אדינבורג באנגליה ביקשו לבדוק האם עישון קבוע של קנביס גורם לנזקים חמורים יותר לבריאות העצם מעישון מוצרי טבק. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת The American Journal of Medicine.

במחקר חתך נכללו 200 מעשני קנביס, מהם 144 הוגדרו כמשתמשים כבדים (מעל 5,000 ג'וינטים במהלך חייהם) והיתר (56) כמשתמשים מתונים (פחות מ 5,000 ג'וינטים עד לגיוסם למחקר). העבודה כללה גם קבוצת ביקורת בת 114 מעשני טבק.

מניתוח התוצאות עולה כי בהשוואה לקבוצת הביקורת צפיפות עצם הירך של מעשני קנביס כבדים הייתה נמוכה באופן מובהק (ציון Z חציוני -0.20 לעומת +0.20, P<0.0005), וכך גם הצפיפות שנמדדה בעמוד השדרה המותני (ציון Z -0.5 לעומת 0.0, P<0.0005). גם אינדקס מסת הגוף (BMI) של מעשני קנביס כבדים היה נמוך משמעותית מממוצע קבוצת הביקורת (26.5 לעומת 29, P=0.01). שכיחות השברים בקרב משתמשי קנביס כבדים הייתה גבוהה יותר (יחס שיעורים 2.17, P<0.001). גם רמות של סמני שחלוף עצם – CTX ו P1NP היו גבוהות יותר אצל מעשני קנביס כבדים בהשוואה למעשני טבק, מנגד רמות של ויטמין D היו נמוכות יותר (25.3 לעומת 36.9 ננומול/ליטר, P=0.002). ניתוח רגרסיבי של התוצאות לימד כי עישון כבד של קנביס נקשר באופן עצמאי לירידה בצפיפות עצם הירך ועמוד השדרה, אולם הקשר היה מובהק רק בהתייחס לעצם הירך, ההשפעה על צפיפות העצם בעמוד השדרה תווכה, קרוב לוודאי, על ידי אינדקס מסת הגוף הנמוך של מעשני קנביס כבדים.

החוקרים מסכמים כי בהשוואה לעישון מוצרי טבק עישון כבד של קנביס נקשר לצפיפות עצם נמוכה, שחלוף עצם מוחש, סיכון מוגבר לשברים ונטייה למשקל נמוך. בין מגבלות המחקר ניתן לציין כי הפערים שהתגלו היו קטנים למדי ורק בחלקם מובהקים, המדגם היה מצומצם והטרוגני ובידוד השימוש בקנביס ממכלול גורמי הסיכון של מעשני הסם נעשה באופן חלקי בלבד.

מקור:

Heavy Cannabis Use Is Associated With Low Bone Mineral Density and an Increased Risk of Fractures
Sophocleous, Antonia et al.
The American Journal of Medicine

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  עישון,  שברים,  צפיפות עצם,  שחלוף עצם,  אוסטיאופורוזיס,  קנאביס
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות