לימודי המשך בהרדמה, שנה ד, 2016: מערכת הנשימה

מארגן תכנית המדעית: פרופ' טיבריו עזרי/ מנהל מח' הרדמה, מרכז רפואי "וולפסון", חולון

 מבוא: פרופ' עזרי, יו"ר הכנס

This conference was very important opportunity for Israeli senior anesthesiologists, to learn within the framework of continual education since it is part of the European CME for senior anesthesiologists. This conference was the fourth round of the FEEA in Israel, focusing at this 2016 conference with the respiratory system. Around 50 highly motivated anesthesiologists attended this intimate, though very intense conference that combined the basics theory with workshops. The attached program lists the speakers who contributed to the conference and we are grateful to all the speakers and attendees who all contributed to the success of this conference.

סיכום פעילות הכנס: אור אסולין, סטודנט לרפואה שנה א', האוניברסיטה העברית, ירושלים

High frequency ventilation
דר יבגני קוקייב

ד"ר יבגי קוקייב מבית החולים נהריה הציג את שיטת ה-High Frequency Ventilationי(HFV), שיטת הנשמה חדשנית אשר עושה שימוש בתדר נשימתי גבוה לצד נפחי הנשמה נמוכים. במהלך ההרצאה הציג ד"ר קוקייב את הרציונאל מאחורי שיטת HFV, את מנגנון השיטה ולאחר מכן את ארבעת הסוגים השונים אליה מתחלקת שיטת ה-HFV. בהמשך הציג ד"ר קוקייב את אחד מהסוגים הספציפיים לשיטת HFV – High Frequency Jet Ventilation, את השימוש בה במסגרת בית החולים ואף את היישום הפיזיותרפיסטי שלה.

Physiology of ventilation
ד"ר אריק עדן

ד"ר אריק עדן מבית החולים כרמל נתן הרצאה בנושא הפיזיולוגיה של הנשימה באופן מתקדם. בתחילת הרצאתו חזר על הפיזיולוגיה הבסיסית של הנשימה והסביר על דיפוזיית החמצן לריאות באדם ממוצע. בהמשך, נגע בדיפוזיית החמצן באדם במצבים שונים כגון בטיפוס הרים, בצלילה, אצל אסטרונאוטים ואצל אתלטים. לאחר מכן עבר לדבר על מנגנון ההיפוקסיה בגוף האדם והסיבות המובילות להיפוקסיה. לבסוף, הציג ד"ר עדן את התגובה הנשימתית להיפוקסיה.

Capnography – the ventilation sign
פרופ' יעקב גוזל

פרופ יעקב גוזל מבית החולים שערי צדק הציג בהרצאתו את חשיבת השימוש במדד הקפנוגרפיה. במהלך ההרצאה עשה פרופ' גוזל חזרה קצרה על פיזיולוגיית הנשימה וכפועל יוצא כיצד הקפנוגרפיה כמדד מייצג את פיזיולוגית הנשימה. לאחר מכן עבר לדבר על שתי סוגי הקפנוגרפיה (חצי כמותית וכמותית), על צורת הגל במדד ועל הסקה על מצבו של המטופל מתוך צורת הגל בקפנוגרפיה. לקראת סיום דיבר הפרופסור על שימוש בקפנוגרפיה במצבים מיוחדים בדוגמת פציעת ראש או דום לב.

Oxygen metabolism. Monitoring of oximetry
דר' יואב ביחובסקי

ד"ר ביחובסקי מבית החולים סורוקה החליט לדבר בהרצאתו על נושא המטבוליזם של החמצן בגוף וכיצד עוקבים אחרי רמת החמצון אצל מטופל. תחילה, הציג ביחובסקי איך נראה מטבוליזם של חמצן בשגרה ובחירום ובאיזו דרך מגיע החמצן מהאויר אל הריאות ואז אל התא. מפה, פנה ד"ר ביחובסקי והציג את המדד העדכני לבדיקת חמצון אצל מטופלים – מד הסטורציה. בנושא המדד הציג הד"ר את היסטוריית יצירת הסטורציה, המנגנון עליו המדד מושתת, את המגבלות העדכניות הקיימות במדד ואת היעילות הפרקטית שלו בכותלי בית החולים. את הרצאתו סיים בכך שהציג את הניסיונות העדכניים בהתגברות על המגבלות הקיימות כיום והשאיפות לעתיד.

Capnography workshop
פרופ' חיים ברקנשטט, גב' שרון קרן

בסדנאת הקפנוגרפיה שהעביר פרופ' ברקשנטט ראש מחלקת הרדמה בבית החולים שיבא, דנו חברי הכנס בצורך במדד הקפנוגרפיה בטיפול נמרץ נשימתי, ולאחר מכן עברו לדון בצורך במדד בסדציות מחוץ לחדר הניתוח. בתום הדיון הרצה פרופ' ברקנשטט על הצורך והשימוש בקפנוגרפיה בסדציות באופן כללי. לאחר מכן, עלתה גב' שרון קרן להציג מדד חדש שעונה לשם
IPI – Integrated Pulmonary Index. המדד, כפי שהסבירה פותח על מנת לענות על הצורך של הרופא לדעת את המצב הנשימתי הכללי של המטופל ולמנוע התעסקות במספר מדדים בו זמנית. במהלך המשך הסדנא הוסיפה והסבירה שרון והציגה את הקונספט עליו פותח המדד והמחקרים שנעשו על המדד על מנת לאשרו.

ללו"ז הכנס - לחץ/י כאן

נושאים קשורים:  כנסים