מתוך ערוץ אי ספיקת לב 06.12.2016

סקוביטריל/ולסרטן – ניתוח עלות-יעילות מעודכן

מניתוח כלכלי של טיפול בסקוביטריל-ולסרטן בקרב חולי אי ספיקת לב סיסטולית עולה כי העלות הממוצעת של הארכת תוחלת חיים בשנה אחת עומדת על כ 40-50 אלף דולר

shutterstock) heart failure)

סקוביטריל-ולסרטן (Sacubitril/Valsartan; ENTRESTO. NOVARTIS) הוכיחה עליונות על פני אנלפריל בהפחתת תמותה קרדיווסקולרית ואשפוזים של חולי אי ספיקת לב עם ירידה במקטע פליטה (אי ספיקה סיסטולית). במאמר שפורסם לאחרונה בכתב העת Annals of Internal Medicine חוקרים מארה"ב ניתחו את התרופה החדשה במונחי עלות-יעילות והשפעה על איכות החיים של חולי אי ספיקת לב.

החוקרים אספו מידע מניסויים קליניים, ניתוחים תצפיתיים, דוחות כספיים של מבטחים רפואיים מובילים בארה"ב ועוד. הנתונים נותחו באמצעות מודל מרקוב (Markov decision model).
גילם הממוצע של  החולים במדגם המאוחד היה 64 שנים, תפקודם הלבבי נע בין NYHA 2 ל NYHA 4 ומקטע הפליטה של חדר שמאל עמד על 40% או פחות. המדדים שנבדקו היו: שנות חיים שנוספו הודות לטיפול, שנות חיים איכותיות שנוספו (quality-adjusted life-years (QALYs, עלויות הטיפול, אשפוזים על רקע אי ספיקת לב ויחסי עלות-יעילות מצטברים.

ניתוח התוצאות מלמד כי תוחלת החיים של חולים שטופלו באנטרסטו התארכה ב 0.69 שנים וב 0.62 שנות איכות. גם מספר האשפוזים בעטיה של אי ספיקת לב ירד, אולם במידה צנועה. העלות המצטברת של הטיפול באנטרסטו עמדה על 29,203$ או 47,053$ פר שנת QALY אחת (עלות QALY בקרב חולים עם סטטוס תפקודי NYHA 2 נאמדה ב 44,531$ ובקרב חולים עם סטטוס NYHA3- 4 ב 58,194$).
עוד התברר כי הכדאיות של הטיפול באנטרסטו נקשרה קשר הדוק למשך הטיפול והשיפור במדדים הקליניים תחת הטיפול, כך עלות QALY אחת נאמדה ב 120,623$ בניתוח שהוגבל לאורכו החציוני של המחקר (27 חודשים), שום  שינוי במשתנים אחרים שנבדקו לא שיקף עלות גבוהה מ 100,000$ ל QALY אחת.

המאמר מסכם את המשמעות הכלכלית של טיפול בסקוביטריל-ולסרטן, תרופה שהוכיחה יעילות קלינית בקרב חולי אי ספיקת לב סיסטולית. מדובר בעלויות גבוהות באופן מוחלט אך הבנה מעמיקה יותר מחייבת תכלול של כל הגורמים הרלוונטיים – סבסוד, עלויות מצטברות של טיפול כרוני ואשפוזים, המחיר של אובדן כושר עבודה ועוד. לא ברור האם ניתן לחייץ את התוצאות, ואם כן כיצד, על מערכות הבריאות בישראל.

מקור:

Cost-Effectiveness of Sacubitril–Valsartan in Patients With Heart Failure With Reduced Ejection Fraction
Alexander T. Sandhu, MD, MS; Daniel A. Ollendorf, PhD; Richard H. Chapman, PhD; Steven D. Pearson, MD, MSc; and Paul A. Heidenreich, MD, MS

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנטרסטו,  אנלפריל,  אי ספיקת לב,  ARNI,  סקוביטריל,  ולסרטן,  מרקוב,  עלות יעילות
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות