חולים לא מעטים מלינים על כאבי כתפיים לאחר ניתוחים בחלל בית החזה, לרב מדובר בכאב בכתף האיפסילטרלית לאזור המנותח וההנחה היא כי מקור התופעה בגירוי העצב הפרני המעצבב את הסרעפת. רופאים מאוניברסיטת אודנס Odense בדנמרק בדקו האם חסימה (בלוק) של העצב הפרני במהלכו תחת עצם הבריח מיד לאחר הניתוח תמנע את כאבי הכתף הבתר ניתוחיים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Anaesthesia.

למחקר גויסו 76 חולים (בני 18 ומעלה) שעמדו לעבור כריתה של אונת או חלק אחר מריאה אחת. החולים הוקצו אקראית (1:1) לביצוע חסימה עצבית בהנחיה סונוגרפית. מיד בתום הניתוח למחצית החולים הוזרק רופיוקאין ropivacaineי(10 מ"ל) למחצית סליין תחת עצם הבריח בצד המנותח. במקום הושאר צנתר דרכו התרופה המאלחשת או סליין הוזרקו מדי פעם במשך שלושה ימים נוספים.
מסיכום התוצאות עולה כי 9 מ 38 חולים בקבוצת הרופיוקאין ו 26 מ 38 חולים בזרוע האינבו הלינו על כאבי כתף במהלך שש השעות הראשונות לאחר הניתוח (הפחתת סיכון מוחלטת (ARR)י44%, הפחתת סיכון יחסית
(RRR)י65%, P=0.00009). לא נרשמו סיבוכים משמעותיים לרבות פגיעה נשימתית או נזק עצבי במי מהזרועות.

החוקרים מסכמים כי בלוק תת בריחי של העצב הפרני הפחית בצורה ניכרת ביותר את כאבי הכתף הבתר ניתוחיים לאחר התערבויות כירורגיות בבית החזה. על פניו מדובר בשיטה יעילה ופשוטה המציעה פתרון לתופעה שכיחה ומאמללת חולים רבים.

מקור:

Anaesthesia. 2016 Dec;71(12):1441-1448. doi: 10.1111/anae.13621. Epub 2016 Sep 16.
A randomised, controlled, double-blind trial of ultrasound-guided phrenic nerve block to prevent shoulder pain after thoracic surgery.
Blichfeldt-Eckhardt MR1, Laursen CB2, Berg H1

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  חסימה עצבית,  בלוק עצבי,  כאב בתר ניתוחי,  עצב פרני,  כאבי כתפיים,  הרדמה מקומית