תיאור מקרה 03.12.2016

היעלמות של קסנטלזמות תחת טיפול באלירוקומאב

חוקרים מספרד מדווחים לראשונה על חולה עם היפרכולסטרולמיה משפחתית הטרוזיגוטית וקסנטלזמות בעפעפיים שנספגו לאחר שישה חודשי טיפול באלירוקומאב

קסנטלזמות (Xanthelasmas) הן נגעים עוריים צהבהבים הנוצרים כתוצאה משקיעה של כולסטרול בשכבות העור השטחיות, לרב על פני או בסמיכות לעפעפיים. התופעה כלל לא נדירה ובחלק ניכר מהמקרים מצביעה על נטיה אתרוגנית וסיכון קרדיווסקולרי מוגבר. סטטינים, חרף הקשר המובהק לרמות כולסטרול גבוהות, אינם משפיעים על קסנטלזמות גם בקרב חולים מאוזנים והסרה מכנית (בצריבה או ניתוח) היא שיטת הטיפול היחידה נכון להיום. תיאור מקרה שפורסם לאחרונה על ידי חוקרים מאוניברסיטת מיגל סרבט בסרגוסה, ספרד, בכתב העת Journal of Clinical Lipidology, מסמן פריצת דרך אפשרית.

החוקרים מדווחים על חולה בגיל העמידה עם היפרכולסטרולמיה משפחתית הטרוזיגוטית שסבל מקסנטלזמות גדולות בעפעפיו זאת חרף טיפול ממושך בסטטינים ואזטימיב ezetimibe. החולה החל טיפול באלירוקומאב, (Sanofi.Alirocumab.Praulent), נוגדן חד שבטי המעכב את האנזים PCSK9 ומווסת את צפיפות קולטני ה LDL על פני תאי הכבד, שהוכיח יעילות יוצאת דופן בהורדת רמות הכולסטרול ואושר לאחרונה לטיפול בהיפרכולסטרולמיה משפחתית ועמידה. אלירוקומאב ניתן לחולה במינון 75 מ"ג אחת לשבועיים בהזרקה תת עורית והביא לירידה מהירה ברמות ה LDL מ 164 מ"ג/ד"ל ל 47 מ"ג/ד"ל. במקביל נצפתה תופעת לוואי מפתיעה ומבורכת - הקסנטלזמות נספגו כמעט לחלוטין לאחר 26 שבועות של טיפול באלירוקומאב.

החוקרים מסכמים כי נכון להיום העלמות של קסנטלזמות תחת טיפול תרופתי כלשהו לא תוארה בספרות הרפואית. מעניין יהיה לעקוב אחר פרסומים נוספים ולראות האם התוצאה מושגת במדגמים משמעותיים של חולים, האם אלירוקומאב יעיל גם בקסנטלזמות שלא על רקע היפרכולסטרולמיה משפחתית והאם ההשפעה תלויה ברמת הכולסטרול המושגת או אינהרנטית לתרופה עצמה.

מקור:

J Clin Lipidol. 2016 Sep-Oct;10(5):1259-61. doi: 10.1016/j.jacl.2016.07.007. Epub 2016 Aug 2.
Rapid resolution of xanthelasmas after treatment with alirocumab.
Civeira F1, Perez-Calahorra S2, Mateo-Gallego R2.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אלירוקומאב,  אזטימיב,  סטטינים,  קסנטלזמה,  ליפידים,  כולסטרול,  LDL-C,  נוגדן חד שבטי,  פראלואנט
תגובות