מחקרים 19.12.2016

רדיותרפיה כטיפול הצלה עם או בלי טיפול הורמונלי קצר טווח לאחר כריתת ערמונית רדיקאלית

מחקר פרוספקטיבי שבחן את ההשפעה של תוספת טיפול הורמונלי לטיפול הצלה קרינתי אצל חולים עם עליית PSA אחרי כריתת ערמונית רדיקאלית

סרטן ערמונית (אילוסטרציה)
סרטן ערמונית (אילוסטרציה)

כשליש מהגברים שעוברים כריתת ערמונית רדיקאלית עקב קרצינומה של הפרוסטטה חווים עלייה חוזרת של PSA אחרי הניתוח (כישלון ביוכימי). במידה וחולים אלה לא מקבלים טיפול הצלה, רובם מפתחים מחלה גרורתית.

קרינה נחשבת כטיפול ההצלה המסורתי אצל חולים עם כישלון ביוכימי אחרי ניתוח. הטיפול הקרינתי הוכח כמאריך את ההישרדות ללא התקדמות המחלה, מעכב את הצורך בטיפול הורמונלי ארוך טווח למחלה גרורתית, ובעצם מהווה את הטיפול היחיד בעל פוטנציאל מרפא.

חלק מהרופאים מוסיפים טיפול הורמונלי קצר טווח (למשך חצי שנה) לטיפול ההצלה הקרינתי על סמך מחקרים קודמים של קרינה דפיניטיבית לערמונית אשר הראו שטיפול של קרינה משולב עם טיפול הורמונלי מביא לשליטה טובה יותר על המחלה.

בוצע מחקר פאזה 3, רנדומאלי, רב מערכתי אשר בחן את ההשפעה של תוספת טיפול הורמונלי קצר טווח לטיפול ההצלה הקרינתי על תקופת ההישרדות ללא התקדמות המחלה. למחקר הנ"ל גויסו גברים מעל גיל 18 אשר עברו כריתת ערמונית רדיקאלית עקב אדינוקרצינומה. לחולים אלו הייתה עלייה ברמת PSA אחרי הניתוח (ערכים בין 0.2 ל- 2 מיקרוגרם לליטר) ללא עדות לנוכחות מחלה קלינית. מנת הקרינה הייתה 66 גריי מחולקת ל- 33 מקטעים שווים. החולים עברו חלוקה אקראית לזרוע שמטופלת בקרינה בלבד וזרוע נוספת שמקבלת טיפול בקרינה וטיפול הורמונלי קצר טווח (טיפול משולב). הטיפול ההורמונלי כלל שתי זריקות של תכשיר goserelin במינון 10.8 מ"ג אשר ניתנות בהפרש של 3 חודשים אחת מהשנייה, את הזריקה הראשונה החולים קיבלו ביום הראשון של הקרינה.

סה"כ גויסו למחקר 743 חולים; 374 לזרוע של טיפול קרינתי בלבד ו- 369 לזרוע של הטיפול המשולב. נתונים דמוגרפיים ומאפיינים נוספים היו זהים בין שתי הקבוצות. חציון המעקב היה 63 חודשים. התקדמות המחלה תועדה ב- 124 מקרים בזרוע של הטיפול הקרינתי בלבד (33%) לעומת ב- 66 מקרים בזרוע של הטיפול המשולב (18%). חציון התקופה מאז הכניסה למחקר עד הופעת חזרה של המחלה היה 22 חודשים בזרוע של הקרינה לעומת 32 חודשים בזרוע של הטיפול המשולב. אחוז ההישרדות ללא התקדמות המחלה לאורך 5 שנים היה 60% בזרוע של הקרינה בלבד לעומת 80% בזרוע של הטיפול המשולב (יחס סיכון 0.5). כל התוצאות הנ"ל היו בעלות מובהקות סטטיסטית. הקבוצה שקיבלה טיפול משולב סבלה יותר מתופעות לוואי חריפות של גלי חום והזעות לעומת קבוצת הקרינה בלבד. לא היה הבדל מבחינת תופעות הלוואי המאוחרות של הטיפול בין שתי הקבוצות (שאלה היו בעיקרן הפרעות אורונאריות והפרעות בתפקוד המיני).

תוספת של טיפול הורמונלי קצר טווח לקרינת הצלה מביאה לשיפור בהישרדות ללא התקדמות המחלה ומורידה את הסיכוי לכישלון ביוכימי נוסף אחרי טיפול הצלה. התוספת של הטיפול מביאה לעלייה מסוימת בשיעור הרעילות החריפה של הטיפול אך ללא השפעה על פרופיל הרעילות המאוחרת.

מקור:

Salvage radiotherapy with or without short-term hormone therapy for rising prostate-specifi c antigen concentration after radical prostatectomy (GETUG-AFU 16): a randomised, multicentre, open-label phase 3 trial
Christian Carrie, Ali Hasbini, Guy de Laroche, Pierre Richaud, Stphane Guerif, Igor Latorzeff , Stphane Supiot, Mathieu Bosset,
Jean-Lon Lagrange, Vronique Beckendorf, Franחois Lesaunier, Bernard Dubray, Jean-Philippe Wagner, Tan Dat N’Guyen, Jean-Philippe Suchaud, Gilles Crhange, Nicolas Barbier, Muriel Habibian, Cline Ferlay, Philippe Fourneret, Alain Ruffi on, Sophie Dussart
http://www.thelancet.com/journals/lanonc/article/PIIS1470-2045(16)00111-X/abstract

נושאים קשורים:  מחקרים
תגובות