מחקרים 29.12.2016

חוסמי אלפא בטיפול באבני כליות, סקירת ספרות

סקירת ספרות מאששת את יתרונותיו של טיפול בחוסמי אלפא בנפרוליטיאזיס, הסיכוי לפליטת אבן ספונטנית עולה בכ 50% בזכות הטיפול, ביחוד כשמדובר באבנים גדולות

אורולוגיה, אבנים בכליות בקרב נשים (צילום: אילוסטרציה)
אורולוגיה, אבנים בכליות בקרב נשים (צילום: אילוסטרציה)

הטיפול באבני כליות מסתכם לרב במשטר של שתיה מרובה או עירוי נוזלים ומתן תרופות המרפות את דפנות השופכנים, תוך הנחה מבוססת כי האבנים תמצאנה את דרכן החוצה ללא התערבות פולשנית. חוקרים ממספר מרכזים רפואיים אקדמיים בארה"ב ערכו סקירת ספרות מקיפה ומטה אנליזה שהתמקדו ביעילותם ובטיחותם של חוסמי אלפא alpha blockers בטיפול שמרני בנפרוליטיאזיס. תוצאות העבודה פורסמו לאחרונה בכתב העת BMJ.

לטובת המחקר נסקרו מאגרי מידע רפואי מובילים ולוקטו 55 מחקרים אקראיים ומבוקרים שעסקו בטיפול שמרני בנפרוליטיאזיס תסמיני.
ניתוח התוצאות מצביע על ראיות ברמת איכות בינונית לכך שחוסמי אלפא מזרזים את פליטת האבנים בשופכנים (יחס סיכונים 1.49, 95% רווח בר סמך 1.39-1.61). ההשפעה של חוסמי אלפא על פליטה עצמונית של אבנים קטנות הייתה בלתי מובהקת, מנגד הסיכוי לפליטת אבן ספונטנית אצל חולים עם אבנים גדולות שנטלו חוסמי אלפא היה גבוה ב 57% לעומת חולים שלא טופלו בתרופות מהקבוצה. השפעתם המטיבה של חוסמי אלפא התגלתה כבלתי תלויה במיקום האבנים הגדולות בשופכנים (חלק עליון, אמצעי או תחתון). פרק הזמן עד לפליטת האבן היה קצר ב 3.79 ימים (3.14- 4.14). מספר התקפי הכאב העוויתי היה נמוך יותר אצל חולים שקיבלו חוסמי אלפא ב 0.74 התקפים בממוצע. יחס הסיכונים להתערבות פולשנית עמד על 0.44 לטובת מטופלים בחוסמי אלפא ויחס הסיכונים לאשפוז על 0.37. טיפול בחוסמי אלפא לא לווה בסיבוכים משמעותיים. איכות הראיות הייתה בינונית או נמוכה במרבית העבודות שנכללו בסקירה.

לסיכום, תוצאות סקירת הספרות עולות בקנה אחד עם ההנחיות הקליניות העדכניות ומאששות כי טיפול בחוסמי אלפא מחיש פליטה של אבני כליות, ביחוד אבנים גדולות, ומשפר תוצאות קליניות וחומרת התסמינים של החולים.

מקור:

Hollingsworth John M, Canales Benjamin K, RogersMary A M, Sukumar Shyam, Yan Phyllis, KuntzGretchen M et al. Alpha blockers for treatment of ureteric stones: systematic review and meta-analysis BMJ 2016; 355 :i6112

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אבני כליות,  נפרוליטיאזיס,  חוסמי אלפא,  הידרונפרוזיס,  טיפול שמרני
תגובות