טבע האורגזמה הנשית היה נושא לדיון במישור המדעי, פוליטי ותרבותי במשך יותר ממאה שנים. מאז התקופה הוויקטוריאנית, המטוטלת נעה מבין הנרתיק לדגדגן, במידה מסוימת הלוך ושוב. הדיון כיום מתמקד בקיומם האפשרי של איברי חישה פנימיים בנרתיק והאם איברי חישה אלו עשויים להיות אחראיים לאורגזמה, בעיקר על בסיס גירוי חיישנים אלו, או האם גירוי חיצוני, של הדגדגן, תמיד נדרש על מנת להגיע לאורגזמה.

החוקרים סקרו את היסטוריית הדיון על אורגזמה על ידי גירוי הדגדגן אל מול אורגזמה נרתיקית, את התפתחות הדיון, הרעיונות הסותרים ונתונים מעולם הפסיכיאטריה והפסיכואנליזה, אפידמיולוגיה, תאוריה אבולוציונית, תאוריית הפוליטיקה הפמיניסטית, פיזיולוגיה ונוירוביולוגיה.

החוקרים מצאו מיזוג ראיות חדש שמכיר בפוטנציאל העצום של נשים לחוות אורגזמות ממקור חישה אחד או יותר, כולל בלוטת הדגדגן, אזור פנימי סביב "נקודת ה- G" שתואם לבלוטת הדגדגן הפנימית, צוואר הרחם וגם גירוי במגע של אזורים הרחוקים מאיבר המין, כגון פטמות.

עם הזמן והניסיון, גירוי של כל אחד מאזורי הגירוי מצטבר לסט "שלם" של גירויים חושיים, תנועות, תנוחות, עירור אוטונומי ואותות מהקשר הסיטואציה ומבן הזוג, שיוצרים עונג ואורגזמה במהלך אוננות וחדירה. תהליך האינטגרציה חוזר על עצמו ויכול להשתנות במהלך החיים עם חוויות חדשות של אורגזמה.

מקור:

The whole versus the sum of some of the parts: toward resolving the apparent controversy of clitoral versus vaginal orgasms
James G. Pfaus, PhD1*, Gonzalo R. Quintana, MA1, Conall Mac Cionnaith, MA1 and Mayte Parada, PhD2 1Department of Psychology, Center for Studies in Behavioral Neurobiology, Concordia University, Montre´ al, QC, Canada; 2Department of Psychology, McGill University, Montre´ al, QC, Canada

ערכה: ד"ר נילי טלבי

נושאים קשורים:  אורגזמה נשית,  תאוריית האורגזמה הנשית,  ריגוש מיני,  אורגזמה נרתיקית,  דגדגן,  נקודת ה- G,  גירוי פטמות