מחקרים 08.02.2017

מנגנון הפעולה של Tafamidis ויישום קליני שלה במחלת Hereditary Transthyretin Amyloidosis

מאמר שפורסם בעיתון Neurology and Therapy סקר את מנגנון הפעולה של Tafamidis ואת היישום הקליני שלה במחלת Hereditary Transthyretin Amyloidosis

החלבון Transthyretinי(TTR) מהווה נשא של קומפלקס retinol-binding protein-vitamin A ומשמש כמו כן כנשא משני של טירוקסין בדם. המבנה הטטרמרי של TTR עובר דיסוציאציה תלוית קצב ופירוק מונומרי, ובכך מאפשר ל-TTR לעבור אגרגציה או להפוך ל"עמילואידוגני".

מוטציות בגן המקודד לחלבון לרוב גורמות לחוסר יציבות של הטטרמר ו/או להאצת הדיסוציאציה שלו ובכך מעודדות יצירת עמילואיד. עמילואידוזיס הקשור ב-TTR הינו נדיר, קטלני ומאופיין ביצירה של אגרגנטים מסיסים בעלי מבנה משתנה ובפיזור רקמות נרחב בגוף. עמילואידוזיס הקשור ב-TTR מתייצג במגוון רחב של תסמינים הכוללים נוירופתיה מתקדמת ו/או קרדיומיופתיה.

עד לאחרונה, הטיפול המקובל היחיד לעצירת התקדמותה של hereditary TTR amyloidosis היה השתלת כבד. השתלה זו גרמה להחלפת יצורו של TTR מוטנטי ב-TTR תקין בכבד המושתל. Tafamidis meglumine הינה נגזרת של בנזוקסזול שאינו ממשפחת ה- NSAID.יTafamidis נקשרה עם אפיניות וספציפיות גבוהות ל-TTR, מייצבת קינטית את הטטרמר ובכך מאטה יצירת מונומרים, קיפול לא נכון של החלבון ויצירת עמילואיד.

Tafamidis מהווה את הטיפול התרופתי הראשון שאושר להאטת פגיעה נוירולוגית פריפרית במחלת TTR familial amyloid polyneuropathy. במאמר זה מובא תיאור של מנגנון הפעולה של Tafmidis, יחד עם סקירה של המידע הקליני הקיים כיום בנוגע לשימוש בתרופה, המראה כי טיפול ב-Tafmidis מאט פגיעה נוירולוגית ומשמר מצב תזונתי ואיכות חיים בחולי Val30Met amyloidosis בשלביה הראשונים.

מקור:
Coelho, T. et al.  (2016) Neurology and Therapy. 5(1), 1.

נושאים קשורים:  מחקרים,  Tafamidis,  Transthyretin hereditary amyloid polyneuropathy,  transthyretin familial amyloid polyneuropathy,  השתלת כבד