מחקרים 27.02.2017

אטנרצפט ואדאלימומאב יעילים ובטוחים לשימוש בילדים עד גיל ארבע עם דלקת מפרקים אידיופטית של הילדות

שימוש בחוסמי TNF לטיפול בדלקת מפרקים אידיופטית של הילדות בילדים בגילאי שנתיים עד ארבע מביא לשיעורי תגובה גבוהים ועשוי להביא לשיפור קליני ניכר, עם סבילות טובה ושיעורים נמוכים של תופעות לוואי חמורות

אטנרצפט (Etanercept - Enbrel) ואדאלימומאב (Adalimumab - Humira) הינן תרופות ממשפחת חוסמי TNF שאושרו לשימוש במטופלים בגילאי שנתיים ומעלה עם דלקת מפרקים אידיופטית של הילדות (juvenile idiopathic arthritis - JIA). מאחר וקיים מידע מוגבל לגבי הטיפול בילדים מתחת לגיל ארבע, נערך מחקר זה, אשר העריך את היעילות והבטיחות של שימוש באטנרצפט ואדאלימומאב בקרב ילדים בגילאי שנתיים עד ארבע שנים.

מחקר תצפית פרוספקטיבי וארוך טווח זה תיעד את המאפיינים הדמוגרפיים והקליניים בקו הבסיס, משתנים של פעילות המחלה ואירועים הקשורים לבטיחות הטיפול התרופתי בקרב ילדים שטופלו עם אטנרצפט או אדאלימומאב. יעילות הטיפול התרופתי הוערכה בסולם עם 10 פריטים להערכת פעילות JIAי(10-joint Juvenile Arthritis Disease Activity Score - JADAS-10), קריטריוני JADAS עבור פעילות דלקתית מינימלית ונסיגה וקריטריוני PedACR (הקולג' האמריקאי לראומטלוגיית ילדים) לתגובה לאחר שלושה, שישה, שמונה, 12, 18 ו- 24 חודשי טיפול.

בין ינואר 2001 למרץ 2015, 85 ילדים בגילאי שנתיים עד ארבע שנים עם JIA רב-מפרקית התחילו טיפול בחוסמי TNF.י74 ילדים (מתוכם 54 בנות) טופלו עם אטנרצפט ו- 11 (מתוכם שבע בנות) טופלו עם אדאלימומאב.

לאחר שישה, 12 ו- 24 חודשי טיפול, פעילות דלקתית מינימלית או נסיגה לפי קריטריוני JADAS הושגו על ידי 55%, 58% ו- 58% מהילדים שטופלו עם אטנרצפט ו- 50%, 71% ו- 66% מהילדים שטופלו עם אדאלימומאב, בהתאמה. שיפור בשיעור 50%, 70% או 90% לפי קריטריוני PedACR הושג על ידי 64%, 54% ו- 41% מהילדים שטופלו עם אטנרצפט ו- 56%, 33% ו- 22% מהילדים שטופלו עם אדאלימומאב, בהתאמה, כפי שנצפה בביקורת האחרונה.

24 (29%) ילדים הפסיקו את הטיפול עקב הפוגה ו- 28 (33%) ילדים הפסיקו את הטיפול עקב וחוסר יעילות. דווחו בסך הכל על 79 מקרים של תופעות לוואי וארבע תופעות לוואי חמורות.

לסיכום, טיפול עם אטנרצפט ואדאלימומאב בקרב ילדים עד גיל ארבע הסובלים מ- JIA הוכח כיעיל, נסבל היטב ובטוח. טיפול בחוסמי TNF עשוי להביא לשיפורים ניכרים בקרב מטופלים אלו.

מקור:

Windschall D, Horneff G. Safety and efficacy of etanercept and adalimumab in children aged 2 to 4 years with juvenile idiopathic arthritis. Clin Rheumatol. 2016 Dec;35(12):2925-2931.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אטנרצפט,  אנברל,  אדאלימומאב,  יומירה,  חוסמי TNF,  דלקת מפרקים אידיופטית של הילדות,  JADAS,  JADAS-12,  PedACR,  הפוגה בדלקת מפרקים,  פרופיל בטיחות,  בטיחות תרופתית בילדים,  פעילות דלקתית
תגובות