מחקרים 05.03.2017

מיקרוביום עורי והתפתחות של דרמטיטיס אטופית בינקות

במחקר שנערך באירלנד נמצא כי בקרב תינוקות שפיתחו דרמטיטיס אטופית עד גיל שנה, נראתה שכיחות נמוכה יותר של חיידקי סטפילוקוק עוריים קומנסליים כבר בגיל חודשיים

הופעתה של דרמטיטיס אטופית נמצאה קשורה באופן כללי להעדר גיוון במיקרוביוטה העורית עם דומיננטיות של סטפילוקוק זהוב (S aureus). מנגנון השינוי החל במיקרוביום העורי החל מתקופת הינקות המוקדמת ומוביל לחוסר האיזון החיידקי (dysbiosis) העורי הנמצא בקרב אלו הסובלים מדרמטיטיס אטופית עדיין אינו ברור דיו. חוקרים מאירלנד ביקשו לאפיין את הרכב המיקרוביום העורי בקרב תינוקות עד גיל חצי שנה ולבדוק האם ישנו הבדל כבר בשלב זה בין אלו שיפתחו דרמטיטיס אטופית לאלו שלא.

50 תינוקות נבחרו באופן אקראי מתוך מדגם שנערך באופן שגרתי להערכת בריאותם והתפתחותם של תינוקות בעיר קורק שבאירלנד, לצורך לקיחת דגימות מיקרוביום במהלך 3 נקודות זמן בששת החודשים הראשונים לחייהם. הדגימות נלקחו מאזורי עור שלרוב מעורבים בהתפתחות דרמטיטיס אטופית: השקע הפופלטיאלי והאנטקוביטלי, קצה האף והלחיים. בהמשך זוהו 10 מבין התינוקות שפיתחו דרמטיטיס אטופית, ולצורך השוואה נבחרה קבוצת ביקורת של 10 תינוקות שלא סבלו מהמחלה.

מבנה אוכלוסיות החיידקים שנבדק והשונות באוכלוסיות אלו השתנו עם הזמן. שלא כמו בילדים עם דרמטיטיס אטופית מבוססת, בקרב תינוקות עם דרמטיטיס אטופית לא נראה חוסר איזון חיידקי משמעותי לפני או עם הופעת המחלה, ולא נראתה דומיננטיות של סטפילוקוק זהוב. בהשוואה בין קבוצת המחקר לקבוצת הביקורת, נראה הבדל משמעותי באוכלוסיית החיידקים באזור השקע האנטקוביטלי בגיל חודשיים בין פעוטות שסבלו מפריחה עורית בגיל 12 חודשים, לאלו שלא, עם שכיחות נמוכה בהרבה של חיידקי סטפילוקוק קומנסליים על עורם של תינוקות שסבלו בהמשך מדרמטיטיס.

החוקרים מסכמים כי בקרב תינוקות שאובחנו כסובלים מדרמטיטיס אטופית עד גיל שנה לא נראתה קולוניזציה של S aureus הנראית במקרים רבים במחלה בגיל מאוחר יותר. יש צורך במחקרים נוספים ונרחבים יותר על מנת להעריך האם קולוניזציה של חיידקי סטפילוקוק קומנסליים משפיעה על התגובה החיסונית העורית ומגנה מפני התפתחות של דרמטיטיס אטופית.

מקור:

Kennedy, E.A., Connolly, J., Hourihane, J.O.B., Fallon, P.G., McLean, W.I., Murray, D., Jo, J.H., Segre, J.A., Kong, H.H. and Irvine, A.D., 2017. Skin microbiome before development of atopic dermatitis: Early colonization with commensal staphylococci at 2 months is associated with a lower risk of atopic dermatitis at 1 year. Journal of Allergy and Clinical Immunology139(1), pp.166-172.

ערכה: ד"ר טל בקרמן יוסקוביץ

נושאים קשורים:  מחקרים,  דרמטיטיס אטופית,  מיקרוביוטה,  מיקרוביום,  סטפילוקוק זהוב,  דיסביוזיס,  חיידקים קומנסליים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות