מחקרים 19.03.2017

מתן טיפול פליאטיבי מוקדם לחולים עם גידולים סרטניים שאינם ברי ריפוי

ממחקר אקראי מבוקר עולה כי שילוב של טיפול פליאטיבי מוקדם בסמוך למועד האבחנה הוביל לשיפור באיכות החיים ולהקלה על תסמיני דיכאון בקרב מטופלים עם גידולי GI וריאות

חשיבותו של הטיפול הפליאטיבי בקרב מטופלים בקהילה הודגמה במספר לא מבוטל של מחקרים עדכניים, ביניהם מספר מחקרים אקראיים שהראו כי מתן טיפול פליאטיבי במקביל לטיפול האונקולוגי הוביל לשיפור באיכות החיים, הפחתה בנטל התסמינים, ושביעות רצון רבה יותר מהטיפול בקרב מטופלים עם מחלת סרטן סופנית. חוקרים מארצות הברית ביקשו להעריך את ההשפעה של שילוב טיפול פליאטיבי בשלב מוקדם בעבור מטופלים עם אבחנה חדשה של סרטן של מערכת העיכול וסרטן ריאה.

במחקר מבוקר חולקו חולים מבית החולים הכללי במסצ'וסטס, שקבלו אבחנה חדשה של סרטן ריאה או סרטן GI (שאינו CRC) שאינם ברי ריפוי, לקבל טיפול פליאטיבי משולב עם הטיפול האונקולוגי, או טיפול שגרתי, בין השנים 2011-2015. 175 מטופלים נכללו בכל קבוצה. חולים מקבוצת ההתערבות נפגשו עם רופא מצוות הטיפול הפליאטיבי בתדירות של לפחות אחת לחודש עד למותם, ואילו חולים מקבוצת הביקורת קיבלו טיפול שגרתי ונועצו עם רופא מצוות הטיפול הפליאטיבי לפי בקשתם. המטרה העיקרית שהוגדרה הייתה שינוי באיכות החיים (QOL) מזמן התחלת הטיפול ועד שבוע 12, לפי דירוג FACT-Gי(Functional Assesment of Cancer Therapy – General scale). מטרות משניות הוגדרו כשינוי באיכות החיים עד שבוע 24, שינוי בדירוג תסמיני דיכאון לפי PHQ-9י(Patient Health Questionnaire – 9), והבדלים בתקשורת בנוגע לסוף החיים.

חולים בקבוצת הטיפול הפליאטיבי דיווחו על שיפור רב יותר באיכות החיים בשבוע 24 לטיפול בהשוואה לקבוצת הביקורת (1.59 לעומת -3.40; P=0.01), אך לא בשבוע 12 (0.39 לעומת -1.13; P=0.339). מטופלים בקבוצת ההתערבות דיווחו גם על שיפור בהקשר של תסמיני דיכאון בשבוע 24 בהשוואה למצבם עם תחילת ההתערבות (0.01- - 2.33- CI 95%;י1.17-). היקף השפעתה של ההתערבות השתנה בהתאם לסוג הגידול, ומטופלים עם סרטן ריאה בקבוצת הטיפול הפליאטיבי דיווחו על שיפור ב- QOL ותסמיני דיכאון בשבועות 12 ו- 24, בהשוואה למטופלים בקבוצת הביקורת שדיווחו על התדרדרות במצבם. מטופלים עם גידולי מערכת העיכול דיווחו על שיפור ב- QOL ובמצב הרוח בשבועות 12 ו- 24 הן בקבוצת הטיפול הפליאטיבי והן בקבוצת הביקורת. שיעור גבוה יותר של מטופלים בקבוצת ההתערבות שוחחו עם האונקולוג המטפל שלהם בנוגע לרצונותיהם בהקשר של סוף החיים בהשוואה לקבוצת הביקורת (30.2% לעומת 14.5%, בהתאמה; P=0.004).

לסיכום, בעבור מטופלים עם אבחנה חדשה של סרטן שאינו בר ריפוי, שילוב מוקדם של טיפול פליאטיבי הוביל לשיפור באיכות החיים ותוצאות נוספות, עם מידת השפעה שונה בהתאם לסוג הגידול. נראה שהשפעתו של הטיפול הפליאטיבי תהיה מיטבית אם יינתן בהתאם לצרכים הספציפיים של אוכלוסיות מטופלים שונות.

מקור:

Temel, J. S., Greer, J. A., El-Jawahri, A., Pirl, W. F., Park, E. R., Jackson, V. A., . . . Ryan, D. P. (2017). Effects of Early Integrated Palliative Care in Patients With Lung and GI Cancer: A Randomized Clinical Trial. Journal of Clinical Oncology,35(8), 834-841. doi:10.1200/jco.2016.70.5046

ערכה: ד"ר טל בקרמן יוסקוביץ

נושאים קשורים:  מחקרים,  טיפול פליאטיבי,  סרטן שאינו בר ריפוי,  סוף החיים,  QOL,  FACT-G,  PHQ-9
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות