מחקרים 27.03.2017

שילוב של נינטדניב ודוסטקסל כטיפול קו שני עבור סרטן ריאות מסוג אדנוקרצינומה – תוצאות מטה-אנליזה רשתית

מטה-אנליזה רשתית השוותה שילוב של נינטדניב (וורגטף) ודוסטקסל (טקסוטר) לאפשרויות הטיפול האחרות כטיפול קו שני עבור מטופלים עם NSCLC מסוג אדנוקרצינומה, מתוצאות עולה כי שילוב זה משיג תוצאות דומות ואף טובות יותר בהשוואה לחלק מהטיפולים

בשנת 2015 בוצעה מטה-אנליזה רשתית שבחנה את היעילות היחסית של נינטדניב (Nintedanib – Vargatef) יחד עם דוסטקסל (Docetaxel - Taxotere) בהשוואה לטיפולי קו-שני אחרים שאושרו לטיפול בסרטן ריאות מתקדם של תאים שאינם קטנים (non-small cell lung cancer - NSCLC) עם היסטולוגיה של אדנוקרצינומה. מטה-אנליזה זו עודכנה לאחרונה על ידי אותם חוקרים.

סקירה שיטתית העלתה שלושה מחקרים חדשים שענו על קריטריוני ההכללה המקוריים או שהציגו תוצאות לגבי תתי-קבוצות באוכלוסייה המבוקשת. ניתוח סטטיסטי שילב את הראיות הישירות והעקיפות במקביל על מנת להעריך את היעילות היחסית של כל סוגי הטיפול שהוערכו במחקרים המבוקרים עם הקצאה אקראית שאותרו ונמצאו מתאימים.

שילוב של נינטדניב ודוסטקסל הביא לשיפור בהישרדות הכללית ובהישרדות ללא התקדמות בהשוואה לטיפולים המוכרים, כגון דוסטקסל, ארלוטיניב (Erlotinib – Tarceva) וגפיטיניב (Gefitinib - Iressa). יחסי הסיכון (hazard ratio – HR) של ההישרדות הכללית וההישרדות ללא התקדמות, בהתאמה, עבור נינטדניב ודוסטקסל בהשוואה לדוסטקסל, היו 0.83 (95% רווח בר סמך: 0.70-0.99) ו- 0.77 (0.62–0.96); בהשוואה לארלוטיניב 0.64 (0.46–0.90) ו- 0.70 (0.50–0.99) ובהשוואה לגפיטיניב 0.59 (0.36–0.96) ו- 0.45 (0.28–0.72). HR של שיעורי ההישרדות עם נינטדניב בהשוואה לפמטרקסד (Pemetrexed - Alimta) הראו מגמות דומות, אך עם רווח בר סמך רחב יותר: HR להישרדות כללית: 0.82 (0.60–1.11) ו- HR להישרדות ללא התקדמות: 0.84 (0.61–1.15).

התוצאות הראו יעילות דומה של נינטדניב ודוסטקסל בהשוואה לרמוסירומאב (Ramucirumab - Cyramza) ודוסטקסל (HR להישרדות כללית: 1.00 [0.78-1.28] ו- HR להישרדות ללא התקדמות: 1.03 [0.78-1.35]) וכן בהשוואה לניבולומאב (Nivolumab - Opdivo)י(1.20 [0.92-1.58] ו- 0.91 [0.68-1.12]).
מאחר וביטוי PD-L1 הינו גורם מווסת רלבנטי לניבולומאב, בוצע ניתוח תת-קבוצה מגשש ותוצאותיו הראו כי רמות ביטוי PD-L1 היו גורם מווסת ליתרונות הטיפול, כאשר יחסי הסיכון העידו על יתרון לשילוב של נינטדניב ודוסטקסל בכל תתי הקבוצות שהיו עם ביטוי נמוך של PD-L1י(<1%, <5%, <10%).

מטה-אנליזה רשתית זו מאשרת כי שילוב של נינטדניב ודוסטקסל מספק יתרון קליני, בהשוואה לאפשרויות טיפול מוכרות אחרות, כטיפול קו שני בסרטן ריאות מסוג אדנוקרצינומה. תוצאות המטה-אנליזה מציעות כי שילוב תרופתי זה עשוי להיות יעיל יותר מאשר ניבולומאב בקרב מטופלים עם ביטוי נמוך של PD-L1. כמו כן, תוצאות המטה-אנליזה מאשרות את מקומה של נינטדניב בשורת אפשרויות הטיפול עבור NSCLC מסוג אדנוקרצינומה, בפרט עבור מטופלים שאינם מתאימים לחוסמי PD-L1 או עם ביטוי נמוך של PD-L1.

מקור:

Results confirm the place of nintedanib in NSCLC therapy, especially for patients not suitable for PD-L1 treatment or with a low PD-L1 expression level.

Nintedanib plus docetaxel as second-line therapy in patients with non-small-cell lung cancer of adenocarcinoma histology: a network meta-analysis vs new therapeutic options

Sanjay Popat1, Anders Mellemgaard, Martin Reck, Claudia Hastedt & Ingolf Griebsch

ערכה: ד"ר נילי טלבי

נושאים קשורים:  מחקרים,  נינטדניב,  אופב,  דוסטקסל,  טקסוטר,  אדנוקרצינומה של הריאה,  סרטן ריאות מסוג אדנוקרצינומה,  סרטן ריאות של תאים שאינם קטנים,  NSCLC,  מטה אנליזה,  הישרדות כללית,  הישרדות ללא התקדמות,  ארלוטיניב,  טרסבה,  גפיטיניב,  אירסה,  פמטרקסד,  אלימטה,  רמוסירומאב,  סירמזה,  ניבולומאב,  אופדיבו,  PD-L1
תגובות