מחקרים 10.05.2017

Dignity therapy - טיפול פסיכולוגי לחולים סופניים שעשוי להקל על מצוקה נפשית בהתמודדות עם המוות המתקרב

Dignity therapy הינה שיטה פסיכולוגית המיודעת לסיכום החיים והתמודדות מול המוות. סקירה של עשרות מחקרים מצאה כי Dignity therapy מסייעת בהקלה על חרדה ודיכאון בקרב חולים סופניים הנמצאים במצוקה נפשית ובאופן כללי משפרת את חוויית סוף החיים

Dignity therapy הינה שיטה פסיכותרפית להקלה על המצוקה הפסיכולוגית והקיומית של מטופלים בסוף חייהם. במסגרת הטיפול מסכמים המטופלים את ניסיון חייהם ומוגדרת המורשת שברצונם להשאיר ליקיריהם. המטפל מעודד את המטופלים לשוחח עם קרוביהם כדי שיוכלו להיפרד ללא קצוות פתוחים ומסייע בניסוח מסמך המסכם את מורשת חייהם.

קיימים נתונים מעטים על ההשפעות של dignity therapy. בוצעה סקירה שיטתית מקיפה על מנת לנתח את התוצאים של שיטה זו בקרב מטופלים עם מחלה סופנית.

בוצעה סקירה שיטתית במאגרי המידע PubMed, CINAHL, ספריית קוכריין ו- PsycINFO אחר מאמרים שפורסמו בין שנת 2000 (אז פותחה שיטת dignity therapy) ל- 2016 ובחנו את השימוש ב- dignity therapy בקרב מטופלים עם מחלות קטלניות מתקדמות. שלושה סוקרים בלתי-תלויים מיצו נתונים מהמאמרים שנאספו והעריכו את איכות הממצאים על ידי Critical Appraisal Skills Programme. הנתונים נותחו בהתחשב במטרות המחקרים.

אותרו 121 מחקרים, מתוכם 28 נכללו בניתוח זה. איכות המחקרים היתה גבוהה. התוצאות קובצו ליעילות, שביעות רצון, התאמה וישימות והתאמה למחלות שונות ותרבויות שונות. בשניים מבין חמישה מחקרים מבוקרים עם הקצאה אקראית השתתפו מטופלים שהיו בקו הבסיס במצוקה פסיכולוגית קשה ועברו dignity therapy . מחקר אחד הראה ירידה עם מובהקות סטטיסטית בציוני חרדה ודיכאון לאורך זמן, והאחר הראה ירידה עם מובהקות סטטיסטית בציוני חרדה מקו הבסיס, אך לא בציוני דיכאון, בעקבות dignity therapy. מחקרים ללא הקצאה אקראית הציעו כי dignity therapy מביא לשיפורים מובהקים סטטיסטית במדדים פסיכו-סוציאליים וקיומיים. השקפת המטופלים, קרובי המשפחה ואנשי המקצוע היתה כי dignity therapy  משפרת את חוויות סוף החיים.

ראיות ממספר מחקרים מציעות כי dignity therapy הינה שיטה יעילה בהקלה על מצוקה נפשית בסוף החיים. מחקר אחד הראה יעילות בהקלה על חרדה ודיכאון ומחקרים אחרים דיווחו על חוויה טובה של סוף החיים. יש צורך במחקרים נוספים על מנת להבין כיצד dignity therapy מתפקדת, בכדי לבסס אמצעים למדידת ההשפעה של טיפול זה ולהעריך האם מטופלים עם מצוקה נפשית קשה יכולים להניב במידה הרבה ביותר מטיפול זה.

מקור:

Martínez M, Arantzamendi M, Belar A, Carrasco JM, Carvajal A, Rullán M, Centeno C.
‘Dignity therapy’, a promising intervention in palliative care: A comprehensive systematic literature review
Palliat Med. 2017 Jun;31(6):492-509. doi: 10.1177/0269216316665562. Epub 2016 Aug 26.

נושאים קשורים:  מחקרים,  Dignity therapy,  סוף החיים,  חולים סופניים,  מחלה סופנית,  חולה הנוטה למות,  מצוקה נפשית,  מועקה,  חרדה,  דיכאון,  מורשת,  סיכום חיים
תגובות