מחלת טאי זקס ומחלת סנדהוף הינן מחלות נוירולוגיות קטלניות של הילדות הנגרמות על ידי חוסר באנזים הליזוזומלי ההטרודימרי הקסואמינידאז (Hex). כיום, לא קיים טיפול יעיל במצבים אלו אך מחקרי טיפול גנטי [adeno-associated (AAV) viral gene therapy] במודל חיה של טאי-זקס בכבשים ושל מחלת סנדוף בעכברים וחתולים הראו תוצאות מבטיחות. אחד האתגרים הטיפוליים עבור מחלות אלו הוא המתן הבו-זמני של הגנים עבור יחידות אלפא ו-בטא של Hex.

החוקרים פיתחו מבנה דו-גני המאפשר ביטוי בו-זמני של שתי תת היחידות מוקטור אחד. כבשים עם טאי-זקס טופלו  בגיל 2-3 חודשים על ידי הזרקה תלמית ותוך חדרית של וקטור AAVrh8 המקודד ליחידות אלפא ובטא.

בכבשים שטופלו עם הוקטור זמן השרידות עלה ל-17.5±2.9 חודשים לעומת 9.2±1.1 חודשים בכבשים שלא טופלו (p=0.014).יMRI וספקטרומטריית MR הדגימו שינויים נוירודגנרטיביים היחודיים למחלה שהתנרמלו חלקית על ידי הטיפול הגנטי. ביטוי Hex עלה בכל החיות המשתתפות ונע בין 65% מהערך התקין בהזרקה התלמית ל-5% מהערך התקין בצרבלום. פעילות Hex בחוט השדרה הייתה כ-15% מהפעילות התקינה ולא נצפתה עלייה בפעילות Hex ב-CSF. שרידות נמצאה כתואמת לפעילות Hex בקורטקס הפרונטלי (R²=0.95) ובצרבלום הקאודלי (R²=0.87). ניתוח ליפידים מה-CSF של הכבשים הדגים שינויים בסוגי הליפידים ובכלל זה GM2 ו-GM3, צרמיד, מונוהקסוסילצרמיד וספינגוזין. הטיפול הגנטי נירמל רמות GM2, צרמיד וספינגוזין באופן חלקי.

מסקנת החוקרים היא כי רמות נמוכות הניתנות בצורה רחבה של פעילות Hex הנוצרת על ידי AAV הינן טיפוליות במודל חיה גדול של מחלת טאי-זקס.

מקור:

 

 

Gray-Edwards, H.L. et al.  (2017) Molecular Genetics and Metabolism, 120, S17

נושאים קשורים:  מחקרים,  טאי זקס,  GM2,  צרמיד,  ספינגוזין,  כבשים,  AAV,  Hex,  סנדהוף