היפוגליקמיה 21.05.2017

חסכים קוגניטיביים קשורים למודעות לקויה לאירועי היפוגליקמיה בקרב מבוגרים עם סוכרת נעורים

במחקר שהשווה בין חולי סוכרת נעורים מבוגרים עם וללא מודעות לאירועי היפוגליקמיה, נמצא כי אלו שהיו עם מודעות לקויה להיפוגליקמיה נטו לביצועים ירודים במבחנים קוגניטיביים שבחנו יכולות הנשלטות על ידי ההיפוקמפוס, כגון למידה וסוגי זיכרון שונים

סוכרת (אילוסטרציה)
סוכרת (אילוסטרציה)

מטרת מחקר זה היתה להשוות את התפקוד הקוגניטיבי של מבוגרים עם סוכרת נעורים ומודעות לקויה לאירועי היפוגליקמיה לבין התפקוד של מבוגרים עם סוכרת נעורים אשר מודעים לאירועי היפוגליקמיה. החוקרים שיערו כי קיים קשר בין ההישגים במבחנים להערכת התפקוד הקוגניטיבי  לבין היסטוריה של אירועי היפוגליקמיה חמורים.

68 מבוגרים עם סוכרת נעורים השתתפו במחקר: 35 היו עם מודעות לקויה ו- 35 היו עם מודעות תקינה להיפוגליקמיה, כפי שהוערך בבדיקה רשמית. שתי קבוצות המטופלים הותאמו לפי גיל, מין ומשך מחלת הסוכרת. כל המשתתפים עברו מבחנים קוגניטיביים להערכת זיכרון מילולי, זיכרון של מיקום חפצים, הפרדה בין דפוסים (pattern separation), תפקוד ביצועי, זיכרון עבודה ומהירות עיבוד מידע.

מטופלים עם מודעות לקויה לאירועי היפוגליקמיה השיגו ציונים נמוכים יותר באופן מובהק במבחנים שבחנו זיכרון מילולי, זיכרון של מיקום חפצים והפרדה בין דפוסים (d= 0.86- עד 0.55- [95% רווח בר סמך: 1.39- עד 0.05-]). בנוסף, מטופלים עם מודעות לקויה לאירועי היפוגליקמיה הפגינו ביצוע ירוד במשימות הבודקות יכולת תכנון, למרות שההבדל בין מטופלים אלו למטופלים עם מודעות תקינה לאירועי היפוגליקמיה היה ללא מובהקות סטטיסטית (d= 0.57, [0-1.14]). תדירות החשיפה להיפוגליקמיה חמורה נקשרה למספר מבחנים קוגניטיביים שבוצעו בניגוד להנחיות.

מודעות לקויה לאירועי היפוגליקמיה נקשרה ללקות ביכולות למידה, זיכרון והפרדה בין דפוסים. מטלות קוגניטיביות אלו תלויות כולן בתפקוד של ההיפוקמפוס, איזור במוח אשר רגיש במיוחד לרמות סוכר נמוכות. ממצאי המחקר מציעים כי היפוגליקמיה תורמת לקשר שנצפה בין מודעות לקויה לאירועי היפוגליקמיה ופגיעה בתפקוד הקוגניטיבי.

מקור: 

Cognitive deficits associated with impaired awareness of hypoglycaemia in type 1 diabetes
Diabetes Care First Online: 09 March 2017 DOI: 10.1007/s00125-017-4233-3

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת נעורים,  תפקוד קוגניטיבי,  מודעות להיפוגליקמיה,  היפוגליקמיה,  תת-סוכר חמור,  מבחנים קוגניטיביים,  זיכרון מילולי,  זיכרון של מיקום חפצים,  הפרדה בין דפוסים,  היפוקמפוס
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות