מחקרים 05.06.2017

קפציטבין כטיפול משלים לחולות סרטן שד עם מחלה שארית לאחר טיפול נאואדג'ובנטי

מתוצאות מחקר המתפרסם ב- NEJM עולה כי טיפול משלים בקפציטבין האריך את משך ההישרדות הכולל והישרדות ללא מחלה בקרב חולות סרטן שד שלילי ל- HER2 עם מחלה שארית לאחר טיפול נאואדג'ובנטי

חולות סרטן שד שלילי ל- HER2 עם מחלה שארית לאחר טיפולי כימותרפיה נאואדג'ובנטית נמצאות בסיכון גבוה להישנות המחלה לאחר טיפול ניתוחי, ולא ברור האם ישנה תועלת במתן טיפול כימותרפי אדג'ובנטי בקרב חולות אלו. קפציטבין (capecitabine; Xeloda), תרופה פומית המכילה 5-FU, נמצאה יעילה כטיפול כימותרפי במקרים של גידולי סרטן של מערכת העיכול, וכמו כן כטיפול בקרב חולות עם סרטן שד גרורתי, או חולות שמחלתן עמידה לאנטרציקלין, טקסן, או שניהם. במחקר אקראי רב מרכזי שלב 3 שנערך ביפן ובדרום קוריאה ביקשו החוקרים להעריך את היעילות והבטיחות של טיפול מונותרפי בקפציטבין בקרב חולות סרטן שד שלילי ל- HER2 עם מחלה שארית לאחר קבלת טיפול כימותרפי נאואדג'ובנטי מקובל.

למחקר גויסו 910 מטופלות וחולקו באופן אקראי לקבל טיפול כמקובל לאחר ניתוח (טיפול הורמונלי במקרים מתאימים, רדיותרפיה) בלבד, או בתוספת של קפציטבין. התוצאה העיקרית הוגדרה כהישרדות ללא מחלה, והתוצאות המשניות כללו בין השאר משך הישרדות כולל.

מניתוח הנתונים עלה כי שיעורן של הנשים ששרדו ללא מחלה כעבור 5 שנים היה 74.1% בקבוצת המחקר לעומת 67.6% בקבוצת הביקורת, עם יחס סיכונים מחושב להישנות של 0.70 בקבוצת המחקר בהשוואה לקבוצת הביקורת (95% CIי0.53-0.92). 89.2% מהנשים בקבוצת המחקר נותרו בחיים בתום 5 שנות מחקר, בהשוואה ל- 83.6% מהנשים בקבוצת הביקורת (HR מחושב לתמותה של 0.59; i95% CI 0.39-0.90). בקרב נשים עם סרטן שד שלילי לשלושת הסמנים, שיעורן של הנשים שחוו הישרדות ללא מחלה כעבור 5 שנים היה 69.8% בקבוצת המחקר לעומת 56.1% בקבוצת הביקורת, ושיעורי הישרדות כוללת היו 78.8% בקבוצת המחקר לעומת 70.3% בקבוצת הביקורת.

תסמונת כף היד והרגל (the hand-foot syndrome), תופעת הלוואי הנפוצה ביותר משנית לטיפול בקפציטבין, אירעה בכ- 73.4% מהמטופלות בקבוצת המחקר. תופעות לוואי נפוצות נוספות, כולל ירידה בספירת תאי הדם הלבנים, עליית אנזימי כבד, שלשולים, ותשישות אירעו בשיעור גבוה משמעותית בקרב מטופלות בקבוצת המחקר, אך שיעורן של מטופלות שסבלו מתופעות לוואי מדרגה 3 או 4 היה נמוך.

החוקרים מסכמים כי מתן טיפול כימותרפי אדג'ובנטי בקפציטבין נמצא כבטוח ויעיל בהארכת משך הישרדות כולל והישרדות ללא מחלה בקרב חולות סרטן שד שלילי ל- HER2 עם מחלה שארית לאחר טיפול נאואדג'ובנטי באמצעות אנטרציקלין, טקסן או שניהם.

מקור:

Masuda N, et al. Adjuvant Capecitabine for Breast Cancer after Preoperative Chemotherapy. N Engl J Med 2017; 376:2147-2159.

ערכה: ד"ר טל בקרמן יוסקוביץ

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן שד שלילי ל- HER2,  מחלה שארית,  טיפול כימותרפי נאואדג'ובנטי,  טיפול כימותרפי אדג'ובנטי,  קפציטבין,  קסלודה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות