בולוס פמפיגואיד 02.07.2017

דוקסיציקלין או פרדניזולון כטיפול קו ראשון לחולים עם בולוס פמפיגואיד

דוקסיציקלין נמצא כלא נחות בהשוואה לפרדניזולון ובעל יתרון משמעותי מבחינת בטיחות הטיפול בטווח הארוך

בולוס פמפיגואיד היא מחלה עורית אוטואימונית הבאה לידי ביטוי בהיווצרות שלפוחיות עוריות ונפוצה בעיקר בגיל המבוגר בקרב בני 70 ומעלה. חוקרים בריטים ביקשו לבחון האם מתן טיפול ראשון בדוקסיציקלין עשוי להוביל לשליטה בתסמיני המחלה, עם יתרון מבחינת בטיחות הטיפול לטווח ארוך בהשוואה למתן טיפול ראשון בקורטיקוסטרואידים.

למחקר מבוקר אקראי רב מרכזי גויסו מטופלים מבוגרים עם אבחנה של בולוס פמפיגואיד (שהוגדרה כ-3 או יותר שלפוחיות בשני אזורים עוריים או יותר, והימצאות IgG או C3 בשכבת הבסיס). המשתתפים חולקו באופן אקראי לקבל טיפול בדוקסיציקלין במינון 200 mg ליום, או בפרדניזולון במינון 0.5 mg/kg ליום, וסווגו בהתאם לחומרת מחלתם בראשית המחקר (3-9, 10-30, מעל 30 שלפוחיות, למחלה קלה, בינונית וקשה, בהתאמה). טיפול מקומי עם משחה סטרואידלית פוטנטית (<30 גרם לשבוע) ניתן במקביל לטיפול הפומי בהתאם לצורך למשך 3-1 שבועות לאחר האבחנה. לצורך קביעת אי נחיתות מבחינת יעילות, נבדק שיעורם של חולים עם 3 או פחות שלפוחיות לאחר 6 שבועות של טיפול, כאשר החוקרים יצאו מנקודת הנחה כי טיפול בדוקסיציקלין יראה יעילות פחותה בכ-25% בהשוואה לקורטיקוסטרואידים, וקבעו גבול עליון להוכחת אי נחיתות כהפרש של 37%. התוצאה העיקרית מבחינת בטיחות היתה שיעורם של חולים שסבלו מתופעות לוואי חמורות, מסכנות חיים או קטלניות (דרגה 5-3) הקשורות לטיפול עד שבוע 52 למעקב.

נתונים סטטיסטיים: בין השנים 2013-2009, 132 חולים הוקצו באופן אקראי לקבל טיפול בדוקסיציקלין, ו-121 חולים טופלו בפרדניזולון, ב- 54 מרכזים רפואיים בבריטניה וב-7 מרכזים רפואיים בגרמניה. הגיל החציוני של המשתתפים היה 77.7 שנים ו-68% מהחולים סבלו ממחלה בינונית עד קשה בשלב האבחנה. ב-74% וב-91% מהמטופלים בקבוצות הדוקסיציקלין והפרדניזולון, בהתאמה, נמצאו 3 שלפוחיות או פחות כעבור 6 שבועות, עם הפרש מחושב של 18.6% (90% CI 11.1-26.1) וגבול עליון של רווח הסמך ברמת ביטחון של 90% מחושב כ-26.1% (מתחת לגבול העליון של 37% שהוגדר להוכחת אי נחיתות). שיעורן של תופעות לוואי חמורות, מסכנות חיים וקטלניות עד שבוע 52 היו 18% ו-36% בקבוצות הדוקסיציקלין והפרדניזולון, בהתאמה, הפרש מחושב של 19.0% (95% CI 7.9-30.1; p=0.001).

סיכום: החוקרים מסכמים כי מתן טיפול ראשון בדוקסיציקלין לחולים עם בולוס פמפיגואיד נמצא כלא נחות בהשוואה למתן פרדניזולון ובעל יתרון משמעותי מבחינת בטיחות הטיפול בטווח הארוך.

מקור:

Hywel C Williams, Fenella Wojnarowska, Gudula Kirtschig, James Mason, Thomas R Godec, Enno Schmidt, Joanne R Chalmers, Margaret Childs, Shernaz Walton, Karen Harman, Anna Chapman, Diane Whitham, and Andrew J Nunn. Doxycycline versus prednisolone as an initial treatment strategy for bullous pemphigoid: a pragmatic, non-inferiority, randomised controlled trial (2017). The Lancet, Available online 6 March 2017

עריכה: ד"ר טל בקרמן יוסקוביץ

נושאים קשורים:  מחלות עור,  בולוס פמפיגואיד,  דוקסיציקלין,  פרדניזולון,  הוכחת אי-נחיתות,  מחקרים,  גריאטריה,  קורטיקוסטרואידים,  מחלות אוטואימוניות
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות