הפטיטיס C 08.08.2017

טיפול במשלב תרופות אנטי וירליות ישירות לחולי הפטיטיס C לאחר כשלון טיפולי

מתוצאות מחקר המתפרסם ב-EJM עולה כי טיפול באמצעות משלב sofosbuvir-velpatasvir-voxilaprevir הוביל לשיעורים גבוהים של SVR בקרב חולי HCV לאחר כשלון טיפולי ב-DAAs

הפטיטיס C (צילום: אילוסטרציה)
הפטיטיס (צילום: אילוסטרציה)

הטיפול בחולי HCV באמצעות משלבי תרופות אנטי וירליות ישירות (direct-acting anti viral agents; DAAs) הוכח כיעיל ביותר, עם שיעורי ריפוי של מעל 95%. עם זאת, לאור מספרם הגבוה של החולים ברחבי העולם, יש עדיין מספר לא מבוטל של חולים עם מחלה כרונית שלא הצליחו להגיע לתגובה וירולוגית יציבה (sustained virologic response; SVR) בעקבות הטיפולים המקובלים ב-DAAs.

בשני מחקרי שלב 3, POLARIS-1 ו- POLARIS-4, נכללו חולי HCV שטופלו בעבר באמצעות משלבי DAAs אך לא השיגו SVR. במחקר POLARIS-1, חולי HCV גנוטיפ 1 שטופלו בעבר במשלב תרופתי שכלל תרופה המעכבת NS5A חולקו באופן אקראי ביחס של 1:1 לקבל טיפול באמצעות משלב של sofosbuvir, velpatasvir ו-voxilaprevir בטבליה אחת (150 מטופלים), או באמצעות פלצבו (150 מטופלים) אחת ליום במשך 12 שבועות. 114 מטופלים נוספים עם HCV וגנוטיפים שאינם גנוטיפ 1, טופלו כולם במשלב sofosbuvir-velpatasvir-voxilaprevir.

במחקר POLARIS-4 מטופלים עם HCV וגנוטיפים 1,2 או 3 שטופלו בעבר ב-DAAs אך לא מקבוצת מעכבי NS5A, חולקו באופן אקראי ביחס של 1:1 לקבל טיפול ב-sofosbuvir-velpatasvir-voxilaprevir י(163 מטופלים) או sofosbuvir-velpatasvirי(151 מטופלים) למשך 12 שבועות. 19 מטופלים נוספים עם HCV גנוטיפ 4 נוספו לקבוצת הטיפול המשולש.

נתונים סטטיסטיים: כ-46% מכלל המטופלים בקבוצות הטיפול הפעיל היו עם שחמת כבד מפוצה בראשיתו של המחקר. ב-POLARIS-1, שיעורה של SVR היה 96% בקבוצת הטיפול הפעיל, בהשוואה ל-0% בקבוצת הפלצבו. במחקר POLARIS-4, שיעורי התגובה הוירולוגית היציבה היו 98% בקבוצת ה-sofosbuvir-velpatasvir-voxilaprevir ו-90% בקבוצת ה-sofosbuvir-velpatasvir.

תופעות הלוואי הנפוצות היו כאבי ראש, תשישות, שלשולים ובחילות. בקבוצות הטיפול הפעילות בשני המחקרים, שיעור המשתתפים שהפסיקו את הטיפול על רקע תופעות לוואי היה 1% או פחות.

סיכום: החוקרים מסכמים כי טיפול באמצעות משלב sofosbuvir-velpatasvir-voxilaprevir למשך 12 שבועות הוביל לשיעורים גבוהים של תגובה וירולוגית יציבה בקרב מטופלים עם הפטיטיס C כרונית וגנוטיפים שונים שלא הצליחו להגיע בעבר ל-SVR בעקבות טיפול עם תרופות אנטי וירליות ישירות במשלבים מקובלים.

מקור:

Bourlière M, et al. Sofosbuvir, velpatasvir, and voxilaprevir for previously treated HCV infection. N Engl J Med 2017; 376:2134-2146.

עריכה: ד"ר טל בקרמן יוסקוביץ

נושאים קשורים:  תרופות אנטי וירליות ישירות,  DAAs,  SVR,  מחקרים,  גסטרואנטרולוגיה,  מחלות כבד,  הפטיטיס c כרוני,  תגובה נגיפית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות