רומיפלסטים 28.08.2017

טיפול חדשני בטרומבוציטופניה אימונית ראשונית

החוקרים מצאו כי רומיפלוסטים, תרופה אגוניסטית לקולטן לאריתרופוייטין, הינה בטוחה ויעילה בחולי ITP לפני ואחרי כריתת טחול

טרומבוציטופניה אימונית ראשונית (ITP) הינה הפרעה אוטואימונית המאופיינת על ידי הרס טסיות מוגבר וייצור טסיות לא מספק ללא סיבה ברורה. כריתת טחול יכולה לשנות תגובה לטיפול ו/או להגביר סיכון לטרומבוזיס, זיהומים ויל"ד ריאתי.

עבודה זו העריכה את היעילות והבטיחות של רומיפלוסטים, תרופה אגוניסטית לקולטן לאריתרופוייטין, בחולים לפני ואחרי כריתת טחול עם ITP ראשונית. מידע נאסף מ-13 מחקרים קליניים אקראיים במבוגרים עם ITP בין השנים 2002-2014. תופעות לוואי תוקננו למשך חשיפה. בטיחות הוערכה עבור 1,111 חולים (395 לאחר כריתת טחול ו-716 ללא) שקיבלו רומיפלסטים או טיפול אחר (אינבו או טיפול מקובל).

בתחילת המחקר, לחולים שעברו כריתת טחול היה משך ארוך יותר של ITP, ספירת טסיות חציונית נמוכה יותר ושיעור גבוה יותר של יותר מ-3 טיפולים
ל-ITP לעומת חולים שלא עברו כריתת טחול. בכל קבוצת טיפול, חולים שעברו כריתת טחול השתמשו בתרופות "הצלה" לעיתים קרובות יותר מחולים שלא עברו כריתת טחול. שיעור תגובת טסיות (מעל 50X10^9 לליטר) לרומיפלסטים היה 82% בחולים שעברו כריתת טחול ו-91% בחולים שלא עברו כריתת טחול (P<0.001). תגובת טסיות הייתה יציבה לאורך זמן בשתי תת הקבוצות. שיעור תופעות לוואי מתוקנן למשך חשיפה היה גבוה בקבוצת הביקורת לעומת קבוצת הרוליפלסטים עבור שתי תת-הקבוצות.

מסקנת החוקרים היא כי חולים לפני ואחרי כריתת טחול מגיבים לרוליפסטים והתרופה אינה קשורה בסיכון מוגבר לתופעות לוואי בחולים שעברו כריתת טחול.

מקור: 

Cines, D.B. et al. (2017) Haematologica, 102, 1342

נושאים קשורים:  רומיפלסטים,  ITP,  טחול,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות