כאב 07.09.2017

מתן בופרנורפין מקומי, בנוסף לחסימה עצבית, מאריך בשמונה שעות את שיכוך הכאב לאחר ניתוח

מטה-אנליזה של 13 מחקרים מצאה כי הוספת בופרנורפין מקומי להרדמה מקומית מאריך באופן ניכר את שיכוך הכאב, בהשוואה למתן הרדמה מקומית בלבד או הוספת בופרנורפין מערכתי

הרדמה (צילום: אילוסטרציה)
הרדמה (צילום: אילוסטרציה)

מטה-אנליזה של 13 מחקרים מצאה כי הוספת בופרנורפין מקומי (סמוך לעצב) להרדמה מקומית מאריך באופן ניכר את שיכוך הכאב, בהשוואה למתן הרדמה מקומית בלבד או הוספת בופרנורפין מערכתי. עם זאת, הוספת בופרנורפין להרדמה מקומית מגבירה פי חמישה את הסיכון לתופעות לוואי של מערכת העיכול.

משך שיכוך הכאב שמספקת חסימה עצבית (nerve blocks) הוא מוגבל במקרים שבהם משככי כאבים מקומיים ניתנים לבדם. מחקרים רבים ניסו להעריך אפשרויות נוספות להרדמה מקומית במטרה להאריך את משך שיכוך הכאב בעקבות ניתוח, לאחר מינון יחיד (single-shot) של חסימה עצבית.

מטה-אנליזה זו בוצעה כדי להעריך את היעילות והבטיחות של בופרנורפין (Buprenorphine – Butrans, Sbt, Suboxone) בסמוך לעצב כתוספת להרדמה המקומית, בהשוואה להרדמה מקומית בלבד, או שילוב של הרדמה מקומית ובופרנורפין מערכתי או מתן אופיואידים אחרים סמוך לעצב כדי לחסום עצב היקפי.

בוצעה סקירה שיטתית במאגרי המידע MEDLINE, CENTRAL ו-EMBASE אחרי מאמרים מבוקרים עם הקצאה אקראית שפורסמו עד מרץ 2016 והתמקדו ביעילות ובבטיחות השימוש בבופרנורפין מקומי יחד עם הרדמה מקומית, בהשוואה להרדמה מקומית בלבד או בשילוב עם בופרנורפין מערכתי או עם אופיואידים מקומיים ששימשו לחסימה עצבית.

המטה-אנליזה כללה 13 מחקרים מבוקרים עם הקצאה אקראית בהם השתתפו בסך הכל 685 מטופלים. מטופלים שקיבלו בופרנורפין מקומי (סמוך לעצב) יחד עם הרדמה מקומית היו עם הקלה ממושכת יותר בכאב, בהשוואה למטופלים שקיבלו הרדמה מקומית בלבד (הבדל ממוצע: 8.64 שעות, 95% רווח בר סמך: 6.44-10.85, P < 0.01). עם זאת, קבוצת הבופרנורפין היתה בסיכון יחסי (relative risk – RR) גבוה יותר, באופן מובהק, לבחילות והקאות לאחר הניתוח (RR: 5.0, 95% רווח בר סמך: 1.12-22.27, P = 0.03). מתן בופרנורפין בסמוך לעצב סיפק שיכוך כאב ממושך יותר בהשוואה לזריקה לתוך השריר (הבדל ממוצע: 6.87 שעות, 4.02-9.71, P < 0.01), ללא עדויות להבדל בהיארעות בחילות והקאות לאחר ניתוח בין שתי השיטות להעברת התרופה (RR: 0.76, 0.28-2.03, P = 0.58).

מטה-אנליזה זו מצאה כי הוספה מקומית של בופרנורפין לחסימה עצבית מקומית מאריכה את משך שיכוך הכאב בכשמונה שעות, אך מגבירה באופן ניכר את הסיכון לבחילות והקאות לאחר הניתוח. מתן בופרנורפין בסמוך לעצב יעיל יותר משימוש מערכתי בבופרנורפין, למרות שהסיכון לבחילות והקאות דומה בשתי שיטות אלו. יש לציין כי היתה הטרוגניות רבה במחקרים, אשר השפיעה ככל הנראה על תוצאות המטה-אנליזה ולכן יש צורך במחקרים נוספים להשוואת הוספת בופרנורפין מקומי או מערכתי להרדמה מקומית.

מקור:

 Schnabel A, Reichl SU, Zahn PK, Pogatzki-Zahn EM, Meyer-Frießem CH.

Efficacy and safety of buprenorphine in peripheral nerve blocks: A meta-analysis of randomised controlled trials.

 

נושאים קשורים:  כאב לאחר ניתוח,  הרדמה מקומית,  שיכוך כאב,  חסימה עצבית,  חסימת עצב היקפי,  בופרנורפין,  בוטרנס,  סובוקסון,  סובוטקס,  אופיואידים,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות