היום (א') התקיים בכפר המכביה מפגש של ארגוני החולים בנושא בעיות ברכישת ביטוח לחולים על מנת ללמוד לעומק את הסוגיה ולבחון פעילויות משותפות לקידום הנושא.

חולים רבים מתקשים לרכוש פוליסת ביטוח מאחר שחברות ביטוח מערימות עליהם קשיים, לאור הסיכון הביטוחי, הקיים לתפיסתן, במכירת פוליסת ביטוח לאדם הסובל מבעיה רפואית. במסגרת המפגש הוחלט להקים צוות שילמד את הבעיות המגוונות הנוגעות לביטוח חולים, ויציג את המלצותיו למפקחת על הביטוח. הצוות יורכב מנציגים של ארגוני חולים, הקליניקה המשפטית ואיש ביטוח.

את המפגש פתח יו"ר האגודה לזכויות החולה, שמוליק בן יעקב, שאמר: "עולם הבריאות עבר ועובר שינויים רבים. מחלות רבות שבעבר היוו סיכון ביטוחי הופכות כיום לכרוניות, כגון איידס, ולברות ריפוי, כגון הפטיטיסc . למרות זאת, עולם הביטוח נשאר שמרן וכמעט ולא שינה את כללי עבודתו. כתוצאה מכך נגבים תשלומם מיותרים מחולים בחלק מהמחלות, ולרבים מהם לא מאפשרים לרכוש פוליסה ופוגעים באפשרותם לנהל חיים תקינים כגון אפשרות לקבל משכנתא מהבנק, עקב הדרישה לרכוש פוליסת ביטוח חיים כשחברת הביטוח מסרבת לבטח אותם. על ארגוני  החולים מוטלת החובה לפעול מול הרגולטור על מנת להתאים את כללי הביטוח לעולם המשתנה, ולאפשר לחולים ליהנות מהביטחון שמעניקות פוליסות הביטוח".

דן סלס, מנכ"ל אופציה מסוכנות מדנס, הסביר: "אנשים קונים ביטוח כי הם מפחדים שיקרה להם משהו, אלא שבדרך כלל אנשים נוטים לפחד מבעיה רפואית שכבר יש להם ופוגעת בהם בפועל, ולא בעניין רחוק מן העין. לכן, הבעיה העומדת בפני חולים היא מורכבת. חולה בטרשת נפוצה או בסוכרת שרוצה לקנות ביטוח אשר יבטח אותו בדיוק במקרים של הידרדרות רפואית במחלה שלו, ימצא את עצמו עומד מול שלוש תשובות אפשריות: חברת הביטוח תסרב לבטח אותו, או שהיא תסכים לבטח אותו על הכל מלבד על המחלה שבה הוא חולה - תחריג מקרים שייווצרו מהמחלה, או שהיא תסכים לבטח אותו, אבל במרמה. אנחנו מאמינים שיש פתרונות אחרים, חלקם כבר קיים בפועל ואת חלקם יש לפתח, אבל המוטו שלנו הוא להציע ביטוח לאנשים לעניין ממנו הם מפחדים, לתת להם הזדמנות להרגיש בטוחים ומבוטחים כמו שהיום רק אנשים בריאים יכולים להרגיש".

נושאים קשורים:  ארגוני החולים,  ביטוח בריאות,  שמוליק בן יעקב,  זכויות החולה,  מחקרים