הרולד פרדריק ("פרֶד") שיפמן (14 בינואר 1946 – 13 בינואר 2004) היה רופא בריטי ורוצח סדרתי. ב-31 בינואר 2000 הורשע שיפמן ב-15 מעשי רצח ונידון למאסר עולם. לאחר משפטו נערכה בבריטניה חקירה ציבורית, ובה התגלו עדויות ששיפמן רצח 215 ממטופליו, ונקבע כי יש יסוד לחשד שמספר הנרצחים הגיע ל-250. לפי טענות אחרות מגיע מספר הנרצחים ליותר מ-400 בני אדם.

בחודש מרץ 1998 התעורר חשדה של רופאה מעמיתיו של שיפמן כי הוא "הורג" את מטופליו, אך היא לא הייתה בטוחה אם המדובר בהזנחה או במעשים מכוונים. העניין הועבר לטיפול המשטרה, אולם לא התגלו ראיות מספיקות להעמידו לדין. בדיעבד הואשמה המשטרה שמינתה צוותי חקירה בלתי מיומנים לטיפול בפרשה.

לאחר שמטופלת של שיפמן מתה ביוני 1998, גילתה בתה שצוואתה שונתה, והיא הורישה לכאורה את כל רכושה לשיפמן ולא לילדיה. הבת פנתה למשטרה, וגופתה של המטופלת הוצאה מקברה ונבדקה. בגופה התגלו עקבות של הסם דיאמורפין (הרואין). שיפמן נעצר ב-7 בספטמבר 1998, וברשותו נתגלתה מכונת כתיבה מאותו סוג ששימש להדפסת הצוואה המזויפת.

המשטרה החלה לחקור מקרי מוות נוספים של מטופלים, וחשפה את דפוס פעולתו: הוא נהג להזריק למטופלים כמויות גדולות של דיאמורפין, לחתום על תעודות הפטירה שלהם, ולאחר מכן לזייף מסמכים רפואיים המעידים כביכול על בריאותם הלקויה.

בסרט "ד"ר מוות" מתואר סיפורו הבלתי נתפש של שיפמן, רופא משפחה בעיירה בריטית נידחת בשם הייד, שרצח לא פחות מ–250 אנשים במשך הקריירה הרפואית שלו. על פני 27 שנים השתמש שיפמן במורפיום ובסמים אחרים כדי להרוג את מטופליו הזקנים. במשך שנים ארוכות, מאות משפחות אבלות נותרו אסירות תודה על טיפולו המסור.

בכורה הערב (ראשון), ב-YES דוקו: 22:00

 

נושאים קשורים:  "הרולד שיפמן - ד"ר מוות",  בריטניה,  מחקרים