סרטן גרורתי של המעי הגס

טיפול חוזר בנוגדן ל- EGFR בסרטן גרורתי עמיד של המעי הגס עשוי לשפר את ההישרדות

מטופלים עם סרטן גרורתי של המעי הגס שלא הגיבו לטיפול בנוגדן ל- EGFR קיבלו טיפול חוזר בנוגדן ל- EGFR ולמעלה ממחציתם הגיבו לטיפול הנוסף. החלפת סוג הנוגדן ל- EGFR ומרווח גדול בין הטיפול הראשון לטיפול המחקר הביאו לשיפור גדול יותר בשיעורי ההישרדות

תמונה מיקרוסקופית של סרטן המעי הגס (אילוסטרציה)
תמונה מיקרוסקופית של סרטן המעי הגס (אילוסטרציה)

עדיין לא ברור מהו טיבו של טיפול חוזר בנוגדן ל- EGFR עבור סרטן גרורתי של המעי הגס (metastatic colorectal cancer - mCRC) לאחר התקדמות המחלה. במחקר תצפית פרוספקטיבי זה, ניתן טיפול נוסף בנוגדן ל- EGFR למטופלים עם mCRC שהפגינו עמידות לטיפול בנוגדן ל- EGFR.

13 מטופלים שחציון גילם עמד על 60, עם סטטוס תפקודי 0-1 לפי קבוצת הקואופרטיב האונקולוגי המזרחי (Eastern Cooperative Oncology Group- ECOG), גויסו למחקר. חציון מספר הטיפולים הכימותרפיים הקודמים היה שלושה (טווח: 2-5). 12 מטופלים קיבלו טיפול קודם בנוגדן ל- EGFR בשילוב עם תרופות ציטוטוקסיות. משטרי הטיפולים החוזרים בנוגדן ל- EGFR היו סטוקסימאב (Cetuximab - Erbitux) או פניטומומאב (Panitumumab - Vectibix) בשילוב עם קפציטבין (Capecitabine - Xeloda) או S-1י(tegafur/gimeracil/oteracil) (שבעה מטופלים); פניטומומאב בשילוב עם FOLFOXי(5-פלואורואורציל [5-fluorouracil], לוקובורין [Leucovorin] ואוקסליפלטין [Oxaliplatin - Oxaltin]) (שלושה מטופלים); צטוקסימאב בשילוב עם אירינוטקאן (Irinotecan) (שני מטופלים); ומונותרפיה של פניטומומאב (מטופל אחד).

שבעה מטופלים הפגינו מחלה יציבה בעקבות הטיפול הנוסף ושישה מטופלים הפגינו התקדמות של המחלה. חציון ההישרדות הכללית לאחר הטיפול החוזר בנוגדן ל- EGFR היה 228 ימים וחציון ההישרדות לא התקדמות היה 102 ימים. מטופלים שהיו עם מרווחים הגדולים מ- 90 ימים בין הטיפולים בנוגדנים ל- EGFR היו עם תוצאי הישרדות טובים יותר בהשוואה למטופלים שהיו עם מרווחים קטנים מ- 90 ימים בין שני משטרי הטיפול. החלפת סוג הנוגדן ל- EGFR, מהטיפול הקודם עבורו היתה עמידות של mCRC לטיפול שונה במחקר, תרם ליתרון הישרדותי.

טיפול חוזר בנוגדן ל- EGFR (ארביטוקס או וקטיביקס) עשוי להביא ליתרון קל בהישרדות מטופלים עם mCRC, כאשר משך ההפסקה בין הטיפול הראשון לשני והחלפת התכשיר החוסם EGFR תורמים רבות להארכת ההישרדות.

מקור: 

Anti-Epidermal Growth Factor Receptor Antibody Readministration in Chemorefractory Metastatic Colorectal Cancer
Anticancer ResearchNovember 2017 vol. 37no. 11 6459-6468

נושאים קשורים:  סרטן גרורתי של המעי הגס,  mCRC,  נוגדן ל- EGFR,  חוסם EGFR,  סטוקסימאב,  ארביטוקס,  סרטן עמיד לתרופות,  פניטומומאב,  וקטיביקס,  קפציטבין,  קסלודה,  S-1,  FOLFOX,  אירינוטקאן,  הישרדות כללית,  הישרדות ללא התקדמות,  החלפת טיפול,  מחקרים,  נושא mCRC בחסות חברת Merck
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות