סרטן גרורתי של המעי הגס

יעילות טיפול הקו הראשון עבור קשישים עם סרטן גרורתי של המעי הגס קשורה לסטטוס התפקודי והתזונתי בקו הבסיס

מחקר בלגי שהקיף כ- 250 מטופלים בגילאי 70 ומעלה הסובלים מסרטן גרורתי של המעי הגס מצא כי כמחציתם קיבלו טיפול קו ראשון שכלל גם בוואציזומאב (אווסטין) ומחציתם חוו תופעות לוואי חמורות בתגובה לטיפול. סטטוס תפקודי נמוך ומצב תזונתי לקוי בקו הבסיס נקשרו לקיצור ההישרדות ללא התקדמות

טיפול בקשישים (אילוסטרציה)
טיפול בקשישים (אילוסטרציה)

המחקר הנוכחי בחן את השימוש במסגרת היומיומית בכימותרפיה, עם או ללא בוואציזומאב (Bevacizumab – Avastin), בקרב מטופלים קשישים הסובלים מסרטן גרורתי של המעי הגס (metastatic colorectal cancer - mCRC) ובנוסף אותרו משתנים מנבאים הקשורים לטיפול.

בוצע מחקר עוקבה תצפיתי רב-מרכזי בבלגיה. מטופלים בגילאי 70 ומעלה עם mCRC שנמצאו מתאימים לטיפול קו-ראשון עם כימותרפיה נכללו במחקר. סריקות והערכות גריאטריות בוצעו בקו הבסיס. בחירת הטיפול בוצעה לפי שיקול דעת החוקרים. משך הטיפול, ההישרדות לא התקדמות ובטיחות הטיפול תועדו ונותחו.

בין אוגוסט 2011 ליולי 2013, השתתפו 252 מטופלים עם mCRC במחקר. 50.8% מהמטופלים טופלו עם בוואציזומאב. חציון משך הטיפול היה 5.5 חודשים וחציון ההישרדות ללא התקדמות היה 8.9 חודשים. כ- 50% מהמטופלים חוו תופעות לוואי חמורות, כאשר השכיחה ביותר היתה שלשולים. ניתוח רב-משתנים חשף כי הסטטוס התפקודי לפי קבוצת הקואופרטיב האונקולוגי המזרחי (Eastern Cooperative Oncology Group- ECOG) ניבא את משך הטיפול (p=0.047), הישרדות ללא התקדמות (p<0.0001) ורעילות חמורה ומצב תזונתי בקו הבסיס עבור הישרדות ללא התקדמות (p=0.0007). בקרב מטופלים עם סטטוס תפקודי מיטבי, המצב התזונתי היה גורם מנבא להישרדות ללא התקדמות.

במסגרת הטיפול היומיומי בבלגיה, כמחצית מהקשישים עם mCRC שטופלו עם כימותרפיה קיבלו גם בוואציזומאב. קרוב למחצית מהמטופלים הללו חוו רעילות חמורה במהלך הטיפול. המצב התזונתי בקו הבסיס הינו סמן מנבא להישרדות ללא התקדמות. מטופלים עם סטטוס תפקודי של 2 ומעלה לפי ECOG נוטים להישרדות קצרה יותר והם נמצאים בסיכון גבוה יותר לרעילות חמורה, ולכן יש לטפלם ביתר זהירות.

מקור: 

J Geriatr Oncol. 2017 Nov 10. pii: S1879-4068(17)30214-X. doi: 10.1016/j.jgo.2017.10.002. [Epub ahead of print]
Integrating geriatric assessment in the first line chemotherapy treatment in older patients with metastatic colorectal cancer: Results of a prospective observational cohort study (AVAPLUS).
Decoster L1, Kenis C2, Naessens B3, Houbier G4, De Man M5, Lambrecht G6, Monsaert E7, Moons V8, Vergauwe P9, Prenen H10, Van Cutsem E10, Wildiers H11.

נושאים קשורים:  סרטן גרורתי של המעי הגס,  mCRC,  סרטן בקשישים,  בוואציזומאב,  אווסטין,  הישרדות ללא התקדמות,  סטטוס תפקודי,  ECOG,  מצב תזונתי,  תת-תזונה בגיל הזהב,  תופעות לוואי חמורות,  מחקרים,  נושא mCRC בחסות חברת Merck
תגובות