מחקרים

השפעת הגיל על טיפול קו-ראשון עם FOLFIRI וסטוקסימאב

היעילות של טיפול קו ראשון עם סטוקסימאב (ארביטוקס) יחד עם כימותרפיית FOLFIRI אינה מושפעת מגיל המטופלים או מסטטוס המוטציות של סרטן גרורתי במעי הגס (mCRC). כמו כן, פרופיל הבטיחות דומה בקרב המטופלים המבוגרים. טיפול קו ראשון זה יעיל ובטוח עבור מטופלים מעל גיל 75

במסגרת מחקר CAPRIי(Cetuximab after progression in KRAS wild-type colorectal cancer patients), מטופלים עם סרטן גרורתי של המעי הגס (metastatic colorectal cancer - mCRC) טופלו עם כימותרפיית FOLFIRIי(5-פלואורואורציל [5-fluorouracil], לוקובורין [Leucovorin] ואירינוטקאן [Irinotecan]) עם סטוקסימאב (Cetuximab - Erbitux) כטיפול קו ראשון ולאחר מכן כימותרפיית FOLFOXי(5-פלואורואורציל [5-fluorouracil], לוקובורין [Leucovorin] ואוקסליפלטין [Oxaliplatin - Oxaltin]), עם או ללא סטוקסימאב, עד להתקדמות המחלה. קיים מידע מועט לגבי היעילות והבטיחות של תרופות החוסמות את הקולטן לגורם הגדילה האפידרמלי (anti-EGFR) בקרב מטופלים קשישים עם mCRC. המחקר הנוכחי העריך את הבטיחות והיעילות של FOLFIRI יחד עם סטוקסימאב בקרב תתי-קבוצות של גילאים שונים.

בוצע ניתוח המשך על מטופלים ממחקר CAPRI. התוצאים העיקריים - הישרדות ללא התקדמות ושיעור התגובה הכללית (overall response rate - ORR) - נותחו לפי קבוצות גיל ורובדו לפי מאפיינים מולקולריים של המחלה. שלוש נקודות חתך שימשו להגדרה אוכלוסיית הקשישים: ≥65, ≥70 ו- ≥75.

340 מטופלים עם mCRC קיבלו טיפול קו ראשון עם FOLFIRI וסטוקסימאב; מבין מטופלים אלו, 154 היו מעל גיל 65, 86 היו מעל גיל 70 ו- 35 היו מעל גיל 75. ריצוף גנומי מהדור החדש (Next-generation sequencing - NGS) בוצע עבור גידולים של 182 מטופלים, מתוכם 87 היו מעל גיל 65, 46 היו מעל גיל 70 ו- 17 היו מעל גיל 75. 104 מתוך 182 המטופלים שעברו NGS היו עם מחלה ללא מוטציות (wild type - WT) בגנים KRAS, NRAS, BRAF או PIK3CA.

בקבוצת ה- WT המרובע, 51 מטופלים היו בגילאי 65 ומעלה, 29 היו בגילאי 70 ומעלה ותשעה היו בגילאי 75 ומעלה. חציון ההישרדות ללא התקדמות היה דומה בין תתי-קבוצות הגיל באוכלוסייה עם כוונה לטפל (intention to treat population), בעוקבת ה- NGS ובקבוצת – WT המרובע, בהתאמה. באופן דומה, לא היה הבדל מובהק ב- ORR בין תתי קבוצות הגיל בקרב שלוש אוכלוסיות המטופלים. פרופיל הבטיחות היה נסבל והתקבלו דיווחים דומים מתתי קבוצות הגיל השונות, פרט לשלשולים בדרגה 3 ומעלה (55% לעומת 25%, p=0.04) ונויטרופניה (75% לעומת 37%, p=0.03), שהיו שכיחים יותר בקרב מטופלים בגילאי 75 ומעלה, ותשישות בדרגה 3 ומעלה (31% לעומת 20%), שאירעה בשיעורים גבוהים יותר בקרב מטופלים מתחת לגיל 75.

הסבילות של סטוקסימאב בשילוב עם כימותרפיית FOLFIRI מתקבלת היטב בקרב מטופלים קשישים. שיעורי התגובה הכללית וההישרדות ללא התקדמות היו דומים בכל קבוצות הגיל שנבדקו. לא נצפו הבדלים בתופעות הלוואי שדווחו בקרב קבוצות הגיל שהוגדרו, פרט להיארעות גבוהה יותר של שלשולים ונויטרופניה בדרגות 3 ומעלה בקרב מטופלים בני 75 ומעלה ותשישות בדרגה 3 ומעלה בקרב מטופלים מתחת לגיל 75.

מקור: 

Clinical activity and tolerability of FOLFIRI and cetuximab in elderly patients with metastatic colorectal cancer in the CAPRI-GOIM first-line trial
Martinelli E, Cardone C, Troiani T, et al.
Open 2016;1:e000086. doi:10.1136/esmoopen-2016- 000086

נושאים קשורים:  מחקרים,  mCRC,  סטוקסימאב,  ארביטוקס,  FOLFIRI,  5-פלואורואורציל,  לוקובורין,  אירינוטקאן,  הישרדות ללא התקדמות,  wild type,  סרטן בגיל הזהב,  בטיחות תרופתית בקשישים,  מחקר CAPRI,  נויטרופניה,  חולשה,  נושא mCRC בחסות חברת Merck,  סרטן המעי הגס,  קשישים,  שיעור תגובה,  שלשול
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות