תיאור מקרה 03.10.2017

שיתוק קיבה (גסטרופרזיס) עקב טיפולי קרינה באישה עם סרטן שד גרורתי

אחד המקרים הבודדים של שיתוק קיבה עקב טיפולי קרינה: אי ודאות התנוחה בעת הטיפולים ושינויים מבניים המעידים על התנוונות החוליות יכולים להיות קשורים לחפיפת שדות הקרינה עם האזור הפגוע

המטופלת הגיעה לקבלת טיפול עקב מספר תסמינים, העיקרי ביניהם של שיתוק קיבה. לאחר סדרת בדיקות וסקירת ההיסטוריה הרפואית של המטופלת, שכוללת סרטן שד גרורתי שטופל, בין השאר, בהקרנות לעמוד השדרה, התברר כי מדובר באחד המקרים הבודדים של שיתוק קיבה עקב טיפולי קרינה.

אישה בת 69 אושפזה עקב בחילות והקאות על רקע סרטן שד שהתפשט לעצמות. היא תיארה בחילות, תחושת מלאות בטנית והפרעות קול (dysphonia), עם החמרה מדורגת של תסמינים אלה. לאחר מספר שבועות, כל צריכת אוכל הביאה להקאה מוקדמת.

צילום חזה וסריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) הדגימו סרעפת שמאלית מורמת, המהווה תסמין של שיתוק העצב הפרני השמאלי. בדיקת אף, אוזן וגרון חשפה שיתוק בצד שמאל של מיתרי הקול עקב פגיעה בעצב הגרוני החוזר (recurrent laryngeal nerve). בגסטרוסקופיה נמצא בזואר (bezoar) בקיבה. סדרת בדיקות של מערכת העיכול העליונה העלתה ממצאים של שיתוק קיבה (gastroparesis) עם החזר קיבתי-ושטי (רפלוקס).

הטיפול התרופתי שנטלה המטופלת אינו מתואר כגורם המחולל שיתוק קיבה. אין רקע של סוכרת והיא לא עברה ניתוח בתקופה האחרונה. עם זאת, המטופלת דיווחה על קבלת שני טיפולי קרינה לעמוד השדרה (D3-D6 ולאחר מכן D8-D11), שניהם במינון 30 גריי בעשרה מקטעים, הראשון לפני שנתיים והשני לפני שבעה חודשים. MRI של המוח, בדיקת נוגדנים נגד תאי עצב ודיקור מותני נמצאו תקינים.

לבסוף ניתנה אבחנה של שיתוק קיבה עקב טיפולי קרינה. הוחל טיפול עם דומפרידון (Domperidone - Motilium), שלא הביא לשיפור לאחר ארבעה שבועות, ולכן ניתן טיפול קו שני עם אריתרומיצין בעירוי ורידי במשך שבעה ימים ולאחר מכן במינונים פומיים במשך ארבעה שבועות. טיפול זה הביא להקלה ניכרת בתסמינים והמטופלת שבה למצב תזונתי תקין.

דווח בספרות המקצועית על שלושה מקרים בלבד של שיתוק קיבה עקב טיפולי קרינה. למיטב ידיעת הכותבים, אין מידע על נוירופתיה ארעית עקב קרינה למערכת העצבים האוטונומית. עם זאת, תוארו מיצגים קליניים רבים של נוירופתיות מאוחרות שמקורן בטיפול קרינה.

גורמי סיכון לרעילות עצבית עקב קרינה כוללים טיפולי קרינה בשילוב עם טיפולים רעילים, גורמי סיכון קרדיווסקולריים, אורך העצב המעורב ומינון הקרינה פר מקטע. במקרה זה, למרות שהיתה חפיפה קטנה בין שדה הקרינה למקור הבעיה, אי ודאות התנוחה בעת הטיפולים ושינויים מבניים המעידים על התנוונות החוליות עשויים להיות קשורים לחפיפת שדות הקרינה עם האזור הפגוע.

נוח להודות כי נוירופתיה מאוחרת שמקורה בטיפולי קרינה נגרמת על ידי נזק עצבי ישיר (לאקסונים, מיאלין ותאי שוואן) או בעקיפין (איסכמיה, לייפת היקפית). במקרה זה, המינון לקיר שרירי הבטן היה זניח. כמו כן, מעורבות של מסלולים עצביים נוספים (העצב הפרני השמאלי והחוזר) מציעים כי פגיעה בעצב התועה (vagus) השמאלי היתה המקור לתסמיני מערכת העיכול.

מקור: 

Radiation induced gastroparesis-case report and literature review.

http://jgo.amegroups.com/article/view/13600/12061

נושאים קשורים:  שיתוק קיבה,  גסטרופרזיס,  סרטן שד,  רדיותרפיה,  טיפול בקרינה
תגובות