פרקינסון 08.10.2017

זריקת רעלן בוטולינום משפרת תופעות רעד בחולי פרקינסון

הבטיחות והיעילות של זריקת incobotulinumtoxinA (שם מסחרי בארה"ב: Xeomin) לטיפול ברעד הנובע ממחלת פרקינסון

קשישים, מחלת פרקינסון (צילום: אילוסטרציה)

במקרים של רעד ראשוני ורעד שנובע ממחלת פרקינסון, מתן של onabotulinumtoxinA (שם מסחרי בישראל: Botox) בזריקה משפר את הרעד, אולם 30-70% מהמטופלים מפתחים חולשה בינונית עד חזקה בידיים בעקבות הזריקה. תופעה זו מגבילה את השימוש הקליני ב-onabotulinumtoxinA לטיפול במקרים אלו. המחקר שלהלן ביקש לבדוק את הבטיחות והיעילות של זריקת incobotulinumtoxinA (שם מסחרי בארה"ב: Xeomin) לטיפול ברעד הנובע ממחלת פרקינסון.

במחקר מוצלב (crossover) כפול-סמיות ומבוקר-פלצבו כל אחד מ-30 המשתתפים במחקר קיבל בין 7 ל-12 (ממוצע: 9) זריקות של incobotulinumtoxinA לתוך שרירי היד והאמה. המחקר נערך במשך 3 שנים (יוני 2012 עד יוני 2015) כאשר המעקב אחר המשתתפים נמשך 24 שבועות. יעילות הטיפול נמדדה 4 שבועות ו-8 שבועות לאחר מתן כל אחד משני הטיפולים על פי הסעיפים העוסקים ברעד בסולם הדירוג המאוחד של מחלת פרקינסון (Unified Parkinson's Disease Rating Scale) ובשאלון ההתרשמות הכללית של המטופל משינוי (Patient Global Impression of Change), והכוח ביד נמדד באמצעות ארגומטר.

החוקרים מצאו שיפור מובהק מבחינה סטטיסטית בציוני הדירוג הקליני של רעד במנוחה ושל חומרת הרעד, 4 שבועות ו-8 שבועות לאחר זריקת ה-incobotulinumtoxinA, ובציוני הדירוג הקליני של רעד בפעולה/ביציבה לאחר 8 שבועות. נצפה שיפור מובהק בתפיסה של המטופל את השיפור לאחר 4 שבועות ו-8 שבועות בקבוצה שקיבלה incobotulinumtoxinA. לא נמצא הבדל מובהק מבחינה סטטיסטית בין שתי הקבוצות בכוח האחיזה לאחר 4 שבועות.

המסקנה מהמחקר היא שמתן זריקת incobotulinumtoxinA משפר רעד על רקע מחלת פרקינסון ברמה הקלינית וברמת התפיסה של המטופל, עם מעט מקרים של חולשה משמעותית ביד.

מקור:

Mittal SO, Machado D, Richardson D, Dubey D, Jabbari B. Botulinum Toxin in Parkinson Disease Tremor: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study With a Customized Injection Approach. Mayo Clin Proc. 2017;92(9):1359-1367.

קישור:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28789780

נושאים קשורים:  רעד,  בוטוקס,  מחקרים,  פרקינסון
תגובות