חוסמי נקודות בקרה 15.10.2017

טיפול משולב במלנומה גרורתית עם חוסם PD-1 וטיפולי קרינה משפר הישרדות ומאפשר השפעה אבסקופלית

בהשוואה בין מטופלים שקיבלו למטופלים שלא קיבלו טיפולי קרינה בנוסף לאימונותרפיה עם פמברוליזומאב (קיטרודה) או ניבולומאב (אופדיבו), נמצא כי הוספת טיפולי הקרינה לא השפיעה על פרופיל הבטיחות אך שיפרה באופן ניכר את שיעורי ההישרדות ושיעורי התגובה, ובמקרה אחד אף הביאה לתגובה אבסקופלית

שילוב של חוסמי נקודות בקרה חיסוניות וטיפולי הקרנה מייצג אסטרטגיית טיפול מבטיחה המתווכת בחלקה על ידי השפעה אבסקופלית (טיפול מקומי מביא לא רק להצטמקות הגידול המקומי אלא גם להצטמקות גידולים מרוחקים), אך ישנם דיווחים מעטים בלבד על הניסיון הקליני עם שילוב טיפולי זה.

נאספו פרוספקטיבית נתונים קליניים ודפוסי טיפול של כל המטופלים העוקבים עם מלנומה גרורתית שטופלו בחוסמי נקודות בקרה חיסוניות מסוג אנטי-PD-1 במרכז רפואי יחיד. נערכו השוואות של נתוני ההישרדות, התגובה הכללית הטובה ביותר ותופעות רעילות חדות ומאוחרות (שדורגו לפי הקריטריונים המשותפים לתופעות לוואי, גרסה 4.3) בין מטופלים שקיבלו לבין מטופלים שלא קיבלו טיפולי קרינה בנוסף לאימונותרפיה.

בין אוגוסט 2014 לדצמבר 2015, 59 מטופלים טופלו בחוסמי PD-1י(28 מטופלים קיבלו פמברוליזומאב [Pembrolizumab - Keytruda] ו- 31 ניבולומאב [Nivolumab - Opdivo]). מבין מטופלים אלו, 17 (29%) קיבלו טיפולי קרינה פליאטיביים ב- 21 אתרים בסך הכל, עם מינון ממוצע של 30 גריי שניתן ב- 10 מקטעים. פרופיל הרעילות החדה והמאוחרת היו דומים בשתי הקבוצות. לאחר חציון מעקב של 10 חודשים, שיעור התגובה האובייקטיבית (תגובה חלקית או מלאה) היה גבוה יותר, באופן מובהק, בקרב מטופלים שקיבלו טיפולי קרינה, בהשוואה למטופלים שנמנעו מטיפולים אלו (64.7% לעומת 33.3%, p=0.02) ומטופל אחד שהשיג תגובה מלאה לאחר טיפולי קרינה נמצא תואם להשפעה אבסקופלית. שיעורי ההישרדות ללא מחלה וההישרדות הכללית בשישה חודשים היו גבוהים יותר בקרב מטופלים שקיבלו טיפולי קרינה בהשוואה למטופלים שלא עברו טיפולים אלו, ועמדו על 64.7% לעומת 49.7% ו- 76.4% לעומת 58.8% (p=0.42).

אסטרטגיית טיפול המשלבת אימונותרפיה עם חסימת PD-1 וטיפולי קרינה נסבלת היטב ומביאה לשיעורי תגובה גבוהים יותר באופן מובהק, הן בתוך והן מחוץ לשדה הקרינה, כפי שמודגש במקרה הראשון המדווח של השפעה אבסקופלית על גידולים מוצקים.

מקור: 

Aboudaram A, Modesto A, Chaltiel L, Gomez-Roca C, Boulinguez S, Sibaud V, Delord JP, Chira C, Delannes M, Moyal E, Meyer N.
Concurrent radiotherapy for patients with metastatic melanoma and receiving anti-programmed-death 1 therapy: a safe and effective combination
Melanoma Res. 2017 Oct;27(5):485-491. doi: 10.1097/CMR.0000000000000386.

נושאים קשורים:  חוסמי נקודות בקרה,  מלנומה מתקדמת,  ניבולומאב,  אופדיבו,  פמברוליזומאב,  קיטרודה,  רדיותרפיה,  הקרנות,  אימונותרפיה,  חוסמי PD-1,  תגובה אבסקופלית,  הצטמקות מקומית,  תגובה אובייקטיבית,  הישרדות ללא מחלה,  הישרדות ללא התקדמות,  רעילות מוקדמת,  רעילות מאוחרת,  מחקרים,  טיפול בקרינה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות