מחקר חדש במימון האגודה למלחמה בסרטן, הדן בטיפול במחלת הודג'קין, קבע כי על פי קביעת רמת הסיכון של החולה, ותפירת חליפה טיפולית בהתאם לגובה הסיכון, ניתן לחסוך תחלואה מאוחרת מחד ולשפר את סיכויי הריפוי מאידך.

הגיל החיצוני של חולי הודג'קין הינו 32 שנה וכ-90%-80% מהחולים יבריאו ממחלתם. לחולים אלה צפויה יכולת חיים ארוכה וחשוב להתאים הטיפול על מנת לחסוך תופעות לוואי מאוחרות. במחקר הדן בטיפול במחלת הודג'קין השתתפו 360 חולים ממרכזים בכל רחבי הארץ ובו טופלו החולים במחלת הודג'קין בהתאם לגורמי הסיכון באבחנה ובהתאם לתוצאות PET-CT שבוצע לאחר 2 קורסים טיפוליים.

פרופ' אלדד דן, מנהל מכון בנק הדם ויחידת האפרזיס במרכז הרפואי רמב"ם, שעמד בראש המחקר, מסביר: "במחקר זה אנו מנסים לצמצם את הטיפול ולתפור לכל חולה 'חליפה' טיפולית בהתאם לגורמי הסיכון באבחנה ובהתאם לתוצאות PET-CT לאחר 2 קורסים טיפוליים. גישה זו המקובלת אצלנו ומקורה ברמב"ם, החל מסוף שנות התשעים בעזרת גאליום ובהמשך בעזרת CT-PET, הוכחה כעת במספר עבודות בינלאומיות.

"הייחודיות של העבודה הישראלית הינה מעקב ארוך של 5 שנות מעקב. כמו כן, הוכחנו שניתן לצמצם השימוש בקרינה בקרב מטופלים עם מחלה מוקדמת בהתאם לתוצאות ה–PET-CT ובכך אנו חוסכים למטופלים צעירים את הסכנה של גידולים מאוחרים.

"בחולים עם מחלה מתקדמת נתנו לחולים בעלי גורמי סיכון מרובים פרוטוקול טיפולי יותר אגרסיבי. זה אפשר לחולים עם מעט גורמי סיכון לקבל טיפול קל יותר. במידה  וה-PET היה 'נקי' לאחר 2 קורסים ניתן היה להמשיך לכולם טיפול קל יותר. במידה וה-PET חיובי - הועלה הטיפול לאגרסיבי יותר, מה שאפשר לשפר את התוצאות של אותם חולים ולהשיג הפוגה באחוזים כפולים לעומת חולים שבהם לא בוצעה התאמה של הטיפול והגברת הטיפול על פי הצורך. לאחר סיום הטיפול, 46 נשים שהבריאו ממחלתם הרו באופן ספונטני וילדו תינוקות בריאים".

המחקר, שפורסם לאחרונה בכתב העת המדעי British journal of Hematology, נערך על ידי פרופ' אלדד דן מנהל מכון בנק הדם ויחידת האפרזיס במרכז הרפואי רמב"ם בשיתוף פרופ' אסנת בארי בבילינסון ופרופ אורה פלטיאל בהדסה והתקיים במרכזים הרפואיים, הדסה, שערי צדק, קפלן, אסף הרופא, בילינסון, רמב"ם, בני ציון ומרכז רפואי לגליל המערבי.

 

 

נושאים קשורים:  PET-CT,  מחקרים,  רפואה מותאמת אישית,  הודג'קין