כאב מתפרץ 19.10.2017

טבליות פנטניל ציטרט המועברות דרך ריריות הפה עדיפות על מורפין פומי בשחרור מיידי להקלה על כאב מתפרץ בקרב חולי סרטן

מחקר דו-שלבי מצא כי טבליות פנטניל ציטרט פומיות (OTFC, אקטיק) יעילות יותר בהקלה על כאב מתפרץ בקרב חולי סרטן ומביאות לשיפור גדול יותר בעוצמת הכאב בכל נקודת זמן ובשביעות רצון המטופלים, בהשוואה למורפין-סולפט בשחרור מיידי

משככי כאבים (צילום: אילוסטרציה)
משככי כאבים (צילום: אילוסטרציה)

טבלית פנטניל ציטרט פומית (oral transmucosal fentanyl citrate – OTFC, Actiq) היא פורמולציית העברת פנטניל דרך ריריות הפה המשמשות לטיפול בכאב מתפרץ (breakthrough pain) על רקע מחלת סרטן. מחקרים השוואתיים קודמים עם תווית פתוחה הראו כי OTFC יעיל יותר מהטיפול השגרתי עם אופיואידים בהקלה על כאב מתפרץ. מטרת המחקר הנוכחי היתה להשוות בין OTFC למורפין סולפט בשחרור מיידי (morphine sulfate immediate release – MSIR) כטיפול בכאב מתפרץ במטופלים המקבלים אופיואידים במשטר מתוזמן ובמינון קבוע.

מחקר כפול-סמיות, כפול-דמה (double-dummy), עם הצלבות מרובות והקצאה מחקרים בוצע ב-19 מרכזים רפואיים אוניברסיטאיים וקהילתיים בארצות הברית והקיף 134 חולי סרטן אמבולטוריים מבוגרים. משתתפי המחקר היו תחת משטר אופיואידים מתוזמן במינון קבוע השקול ל-60 ± 1,000 מ"ג/יום מורפין פומי או 50 ± 300 מק"ג/שעה פנטניל במדבקה, השתמשו במינון MSIR "מוצלח" (15 ± 60 מ"ג) שהוגדר לפי קריטריון ההכללה וחוו 1 ± 4 אירועים ביום של כאב מתפרץ.

בחלק הראשון של המחקר, בשלב התווית הפתוחה, ITFC טוטרו כדי שיחידת מינון אחת (200 ± 1,600 מ"ג) תספק הקלה מספקת בכאב עם תופעות לוואי נסבלות. מטופלים שעברו טיטרציה מוצלחת נכנסו לשלב כפול הסמיות של המחקר, במהלכו הם קיבלו עשרה סטים שמוספרו מראש והכילו קפסולות אקראיות ויחידות פומיות להעברת תרופה דרך ריריות הפה (oral transmucosal units). חמישה סטים הכילו את מינון ה- OTFC המוצלח יחד עם קפסולות אינבו וחמשת הסטים האחרים הכילו טבליות פומיות דמויות OTFC של אינבו (במקום פנטניל) וקפסולות של MSIR במינון המוצלח. המטופלים הונחו להשתמש בסט אחד של תרופות המחקר לטיפול באירוע יחיד של כאב מתפרץ.

תועדו ציונים של עוצמת הכאב, ההקלה בכאב והביצוע הגלובלי של התרופות. ההבדלים בעוצמת הכאב חושבו. תוצא היעילות העיקרי היה ההבדל בעוצמת הכאב ב- 15 דקות. בנוסף תועדו תופעות לוואי.

69% מהמטופלים (93 מתוך 134) מצאו מינון מוצלח של OTFC.יOTFC הביא לשיפורים גדולים יותר ומובהקים בעוצמת הכאב, בהבדל בעוצמת הכאב ובהקלה בכאב בכל נקודות הזמן בהשוואה ל-MSIR. כמו כן, מדד הביצוע הגלובלי היה טוב יותר עם OTFC ומטופלים רבים יותר ביקשו להמשיך בטיפול ב-OTFC מאשר ב-MSIR עם תום המחקר.

ישנוניות, בחילות, עצירות וסחרחורות היו תופעות הלוואי הנפוצות ביותר הקשורות לתרופות.

במחקר זה נחשף כי OTFC (אקטיק) יעיל יותר מ- MSIR בטיפול בכאב מתפרץ על רקע מחלה ממאירה.

מקור: 

Breakthrough cancer pain: a randomized trial comparing oral
transmucosal fentanyl citrate (OTFCw) and morphine sulfate
immediate release (MSIRw)
Paul H. Coluzzia,*, Lee Schwartzbergb, John D. Conroy Jr.c, Steve Charapatad, Mason Gaye, Michael A. Busche, Jana Chaveza, Jeri Ashleyb, Dixie Leboc, Maureen McCrackend, Russell K. Portenoyf

נושאים קשורים:  כאב מתפרץ,  כאב אונקולוגי,  פנטניל,  טבליות פנטניל ציטרט פומיות,  אקטיק,  מעבר פנטניל דרך ריריות הפה,  מורפין סולפט בשחרור מיידי,  עוצמת הכאב,  הקלה בכאב,  תפקוד תרופתי גלובלי,  מחקרים
תגובות