חדשות 22.10.2017

משרד הבריאות מדווח על הדבקות ראשונות בנגיף השפעת בישראל

נתונים ראשונים של משרד הבריאות מצביעים על הדבקות ראשוניות בנגיפי השפעת. יחד עם זאת, התחלואה עדיין נמוכה מהממוצע לעונה. עד כה התחסנו יותר מחצי מיליון ישראלים

שפעת (אילוסטרציה)
שפעת (אילוסטרציה)

נתונים ראשונים של משרד הבריאות מצביעים על הדבקות ראשוניות בנגיפי השפעת. כך מפרסם אתר ynet הבוקר. אולם, התחלואה עדיין נמוכה מהממוצע לעונה, ייתכן בשל היענות לחיסון נגד שפעת. קופות החולים מדווחות כי עד 15 באוקטובר חוסנו 558 אלף ישראלים נגד שפעת עונתית.

הנתונים על התחלואה בשפעת ומחלות דמויות שפעת מגיעים למשרד הבריאות באמצעות תחנות ניטור של קופות החולים מכבי וכללית, והמעבדה המרכזית ונגיפים בתל השומר. מהדו"ח הראשון לשנה זו, מדווחים באתר ynet, עולה כי נגיפי השפעת הגיעו לישראל.

מבדיקות המעבדה המרכזית לנגיפים בתל השומר, דווח על מספר מאושפזים אצלם נמצאו זן B של השפעת. זן זה נמצא בתרכיב החיסון הניתן בכל קופות החולים. לא ברור אם המאושפזים היו מחוסנים. עם זאת, גם אם קיבלו את החיסון, הוא מתחיל להגן על הגוף רק כעבור שלושה שבועות. במעבדות קופות החולים כללית ומכבי עדיין לא נמצאה עדות להימצאות הנגיפים בדגימות.

כמו כן חלה עלייה בתחלואה בדלקות ריאות בכל קבוצות הגיל. אלה כוללים דלקות ריאות חיידקיות ונגיפיות. בקופות החולים ובחדרי המיון נצפתה עלייה מסוימת באחוז הביקורים בשל דלקות ריאות מבוגרים. עם זאת אחוז הביקורים במיון ילדים נמוך ומתחת לממוצע הרב שנתי.

כאמור, ההיענות לקבלת החיסון נגד השפעת העונתית היא גבוהה: עד ל-15 באוקטובר התחסנו כ-558 אלף ישראלים, שהם כ-6.5% מכלל אוכלוסיית ישראל. עם זאת מדובר בירידה בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, אז התחסנו 7.8% מהישראלים. הכיסוי החיסוני של תינוקות וילדים בני 6-59 חודשים מגיע לכ-5%, בהשוואה לכ-6% באותה תקופה אשתקד.

נושאים קשורים:  שפעת,  מחקרים,  חיסון נגד שפעת,  תחלואה
תגובות