קיימות הנחיות מוגבלות לגבי הטיפול התרופתי המומלץ, כולל מינון, משך טיפול ותזמון נכון לבדיקה חוזרת של רירית הרחם עבור נשים עם שינוי טרום-סרטני ברירית הרחם (endometrial intraepithelial neoplasia - EIN) שרוצות בשימור פוריות ואינן מתאימות לניתוח. מטרת מחקר זה היתה להעריך את היעילות של גלולות פרוגסטרון (oral progestogens – OP; Microlut) בהשוואה להתקן תוך-רחמי המשחרר לבונורגסטרל (levonorgestrel-releasing intrauterine system – LNG-IUS, מירנה) כטיפול תרופתי ב- EIN.

בוצע איתור רטרוספקטיבי של נשים עם EIN במרכז יחיד, החל מ- 2007 ועד 2014, ונערכה השוואה של תוצאי הטיפול בין נשים שטופלו בגלולות פרוגסטרון לאלו שטופלו עם LNG-IUS.

מבין 390 נשים שאותרו, 296 טופלו בתחילה עם גלולות פרוגסטרון ו-94 עם LNG-IUS. מאפייני קו הבסיס של שתי קבוצות הטיפול היו דומים, פרט למדד מסת גוף (BMI) גבוהה יותר בקבוצת ה-LNG-IUS לעומת קבוצת הגלולות (37 ק"ג/מ"ר לעומת 31 ק"ג/מ"ר, p<0.001). מבין 332 נשים שעברו ביופסיית מעקב של רירית הרחם אשר תוצאותיה היו זמינות לחוקרים (263 מקבוצת הגלולות ו-69 מקבוצת ה- LNG-IUS), החלמה מתת-קטגוריה 1 של EIN (הגדלה שפירה של רירית הרחם) אירעה בקרב 83% ו- 87% מהנשים, בהתאמה (p=0.31). שיעורי ההחלמה של תת-קטגוריה 2 של EIN (נאופלזיה של רירית הרחם) היו דומים בשתי הקבוצות, 68% ו-62% (p=0.82). שיעורי ההחלמה מתת-קטגוריה 3 של EIN (אדנוקרצינומה של רירית הרחם) היו 22% בקבוצת LNG-IUS בעוד שאישה אחת בלבד מקבוצת הגלולות החלימה ממחלה בשלב זה.

גלולות פרוגסטרון (מיקרולוט) והתקן תוך-רחמי הורמונלי (מירנה) מספקים הגנה דומה מפני שינוי טרום-סרטני של ברירים הרחם. LNG-IUS הינה שיטה הפיכה ונוחה, עם תופעות לוואי מעטות והגנה ארוכת טווח על רירית הרחם, אשר מתבטאת גם בהתקדמות EIN לממאירות מלאה ברירית הרחם.

מקור: 

Marnach ML, Butler KA, Henry MR, Hutz CE, Langstraat CL, Lohse CM, Casey PM. Oral Progestogens Versus Levonorgestrel-Releasing Intrauterine System for Treatment of Endometrial Intraepithelial Neoplasia
J Womens Health (Larchmt). 2017 Apr;26(4):368-373. doi: 10.1089/jwh.2016.5774. Epub 2016 Nov 30.

נושאים קשורים:  שינוי טרום-סרטני ברירית הרחם,  התקן תוך רחמי,  לבונורגסטרל,  מירנה,  LNG-IUS,  גלולות פרוגסטרון,  מיקרולוט,  מדד מסת הגוף,  הגדלה שפירה של רירית הרחם,  אדנוקרצינומה של רירית הרחם,  סרטן רירית הרחם,  מחקרים