כאב מתפרץ 16.11.2017

לכסניות פנטניל ציטרט המועברות דרך ריריות הפה יעילות יותר ממורפין פומי

מחקר דו-שלבי מצא כי לכסניות פנטניל ציטרט (OTFC, Actiq) יעילות יותר בהקלה על כאב מתפרץ בקרב חולי סרטן ומביאות לשיפור גדול יותר בעוצמת הכאב בכל נקודת זמן ובשביעות רצון המטופלים, בהשוואה למורפין-סולפט בשחרור מיידי

משכך כאבים (אילוסטרציה)
תרופות (אילוסטרציה)

לכסניות פנטניל ציטרט פומיות (oral transmucosal fentanyl citrate – OTFC, Actiq) הינן בעלות פורמולציית העברת פנטניל דרך ריריות הפה המשמשות לטיפול בכאב מתפרץ (breakthrough pain) על רקע מחלת סרטן. מחקרים השוואתיים פתוחים קודמים הראו כי Actiq יעיל יותר מהטיפול השגרתי עם אופיואידים בהקלה על כאב מתפרץ. מטרת המחקר הנוכחי היתה להשוות בין Actiq למורפין בשחרור מיידי (morphine sulfate immediate release – MIR) כטיפול בכאב מתפרץ במטופלים המקבלים אופיואידים במשטר מתוזמן ובמינון קבוע.

מחקר כפול-סמיות, כפול-דמה, עם הצלבות מרובות בוצע ב-19 מרכזים רפואיים אוניברסיטאיים וקהילתיים בארצות הברית והקיף 134 חולי סרטן אמבולטוריים מבוגרים. משתתפי המחקר היו תחת משטר אופיואידים מתוזמן במינון קבוע השקול ל-60 ± 1,000 מ"ג/יום מורפין פומי או 50 ± 300 מק"ג/שעה פנטניל במדבקה, השתמשו במינון MIR "מוצלח" (15 ± 60 מ"ג) שהוגדר לפי קריטריון ההכללה וחוו 1 ± 4 אירועים ביום של כאב מתפרץ.

בחלק הראשון של המחקר, בשלב הפתוח, לכסניות Actiq טוטרו כדי שיחידת מינון אחת (200 ± 1,600 מ"ג) תספק הקלה מספקת בכאב עם תופעות לוואי נסבלות. מטופלים שעברו טיטרציה מוצלחת נכנסו לשלב כפול הסמיות של המחקר, במהלכו הם קיבלו עשרה סטים שמוספרו מראש והכילו קפסולות אקראיות ולכסניות להעברת תרופה דרך ריריות הפה (oral transmucosal units). חמישה סטים הכילו את מינון ה-Actiq המוצלח יחד עם קפסולות אינבו וחמשת הסטים האחרים הכילו לכסניות דמויות Actiq של אינבו (במקום פנטניל) וקפסולות של MIR במינון המוצלח. המטופלים הונחו להשתמש בסט אחד של תרופות המחקר לטיפול באירוע יחיד של כאב מתפרץ.

תועדו ציונים של עוצמת הכאב, ההקלה בכאב והביצוע הגלובלי של התרופות. ההבדלים בעוצמת הכאב חושבו. תוצא היעילות העיקרי היה ההבדל בעוצמת הכאב ב- 15 דקות. בנוסף תועדו תופעות לוואי.

69% מהמטופלים (93 מתוך 134) מצאו מינון מוצלח של Actiq. Actiq הביא לשיפורים גדולים יותר ומובהקים בעוצמת הכאב, בהבדל בעוצמת הכאב ובהקלה בכאב בכל נקודות הזמן בהשוואה ל-MIR. כמו כן, מדד הביצוע הגלובלי היה טוב יותר עם Actiq ומטופלים רבים יותר ביקשו להמשיך בטיפול ב-Actiq מאשר ב-MIR עם תום המחקר.

ישנוניות, בחילות, עצירות וסחרחורות היו תופעות הלוואי הנפוצות ביותר הקשורות לתרופות.

במחקר זה נחשף כי Actiq יעיל יותר מ- MIR בטיפול בכאב מתפרץ על רקע מחלת הסרטן.

מקור: 

Breakthrough cancer pain: a randomized trial comparing oral
transmucosal fentanyl citrate (OTFCw) and morphine sulfate
immediate release (MSIRw)
Paul H. Coluzzia,*, Lee Schwartzbergb, John D. Conroy Jr.c, Steve Charapatad, Mason Gaye, Michael A. Busche, Jana Chaveza, Jeri Ashleyb, Dixie Leboc,
Maureen McCrackend, Russell K. Portenoyf

נושאים קשורים:  כאב מתפרץ,  כאב אונקולוגי,  פנטניל,  טבליות פנטניל ציטרט פומיות,  Actiq,  מעבר פנטניל דרך ריריות הפה,  מורפין סולפט בשחרור מיידי,  עוצמת הכאב,  הקלה בכאב,  תפקוד תרופתי גלובלי,  מחקרים
תגובות