אינסומניה 21.11.2017

תוצאות מפתיעות במחקר שבדק קשר בין שינה ותפקוד קוגניטיבי

המחקר הגדול ביותר שבדק את הקשר בין אינסומניה לבין תפקוד קוגניטיבי בקרב כחצי מיליון נבדקים בבריטניה

אינסומניה (אילוסטרציה)
אינסומניה (אילוסטרציה)

מחקרים מבוקרים מראים כי חסך שינה גורם להפרעות בתפקוד קוגניטיבי, אך לגבי אינסומניה ותפקוד קוגניטיבי קיימות תוצאות סותרות במחקרים שונים. מחקר זה הוא הגדול ביותר שבדק את הקשר בין אינסומניה ותפקוד קוגניטיבי בקרב כחצי מיליון נבדקים בבריטניה.

החוקרים פנו ל-9 מיליון תושבים בריטים בני 40-69 והזמינו אותם להשתתף במחקר. כחצי מיליון תושבים נענו לפנייה, ולאחר הפעלת קריטריונים של אי-הכללה (מחלות נוירולוגיות, הפרעות נשימה בשינה וכו׳) – 477,522 גברים ונשים נכללו במחקר.

הנבדקים מילאו שאלונים להערכת מידת האינסומניה שלהם. 28% דיווחו על תסמיני אינסומניה תדירים והם הוגדרו קבוצת האינסומניה. כל השאר (תסמיני אינסומניה ״לפעמים״ או ״כלל לא״) היוו את קבוצת הביקורת. הנבדקים נשאלו לגבי שעות השינה שלהם והאם הם ״טיפוסי בוקר״ או ״טיפוסי ערב״. התפקוד הקוגניטיבי נבדק באמצעות מבחן ממוחשב על מסך מגע שארך כרבע שעה ובדק 5 תחומי תפקוד קוגניטיביים – הגיון, זמן תגובה, זיכרון מספרי, זיכרון חזותי, זיכרון פרוספקטיבי.

נתונים סטטיסטיים : בתוצאות הגולמיות נראה שאינסומניה קשורה לתפקוד קוגניטיבי לקוי, אך באופן מפתיע, לאחר השלמת כל התיקונים הסטטיסטיים, התפקוד הקוגניטיבי היה טוב יותר בקבוצת האינסומניה מאשר בקבוצת הביקורת. משך שינה של מעל ל-9 שעות או פחות מ-7 שעות נמצא קשור לתפקוד קוגניטיבי לקוי. נבדקים שהעידו על תפקוד טוב יותר בשעות הלילה (״טיפוסי לילה״) הפגינו ביצועים קוגניטיביים טובים יותר מאשר נבדקים המתפקדים טוב יותר בבוקר (״טיפוסי בוקר״).

סיכום : החוקרים הסיקו מהממצאים כי לאחר תיקון למבלבלים היה יתרון קוגניטיבי קל לנבדקים אשר סבלו מאינסומניה, אך סביר כי יתרון זה אינו בעל משמעות קלינית. מעניין להמשיך ולבדוק את ההסבר הפיזיולוגי ליתרון הקוגניטיבי של ״טיפוסי לילה״ לעומת ״טיפוסי יום״.

מקור :

Sleep and cognitive performance: cross-sectional associations in the UK Biobank

Simon D. Kyle, Claire E. Sexton, Bernd Feige, Annemarie I. Luik, Jacqueline Lane, Richa Saxena, Simon G. Anderson, David A. Bechtold, William Dixon, Max A. Little, David Ray, Dieter Riemann, Colin A. Espie, Martin K. Rutter and Kai Spiegelhalder

Sleep Medicine, 2017-10-01, Volume 38, Pages 85-91

http://www.sleep-journal.com/article/S1389-9457(17)30275-7/fulltext?elsca1=etoc&elsca2=email&elsca3=1389-9457_201710_38__&elsca4=Dentistry%7CNeuropsychiatry%7CRespiratory%2FPulmonary%20Medicine%7CNeurology

עריכה : ד״ר נועה גולדשר מינרבי

נושאים קשורים:  אינסמוניה,  תפקוד קוגניטיבי,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
אנונימי/ת
22.01.2018, 00:24

מעניין לדעת האם יש קשר לשעות שינה רציפה בתוצאות המחקר או החיבור של שעות שינה לא רציפה ?? האם התוצאות דומות או לא?