חברת Amgen הודיעה על ניתוחים חדשים על-בסיס תתי-קבוצות ממחקר FOURIERי(Evolocumab Cardiovascular Outcomes Study) מהם עולה כי הוספת evolocumab לטיפול בסטטינים הובילה לשיפור התוצאות הקליניות עם ירידה משמעותית באירועים קרדיווסקולאריים, דוגמת אוטם שריר הלב ושבץ מוחי, בחולים בסיכון גבוה עם מחלת עורקים היקפית ובחולים עם היסטוריה של אוטם שריר הלב. ממצאים אלו הוצגו במהלך כנס ה-AHAי(American Heart Association).

החוקרים הסבירו כי ככל שמעמיקים יותר בנתוני מחקר FOURIER, כך ניתן לזהות תתי-קבוצות של חולים בהם תתכן תועלת גדולה עוד יותר לאיזון אינטנסיבי של רמות LDL עם אבולוקומאב, מעבר לתוצאות המתקבלות עם טיפול בסטטינים בלבד.

מבין 27,564 חולים שלקחו חלק במחקר, 3,642 סבלו ממחלת עורקים היקפית סימפטומטית. בהשוואה לאלו ללא מחלת עורקים היקפית סימפטומטית, חולים עם מחלת העורקים היו מבוגרים יותר ועם מספר רב יותר של גורמי סיכון קרדיווסקולאריים, כולל יתר לחץ דם, עישון וסוכרת. לאחר שנתיים וחצי, הטיפול ברפאטה הפחית רמות LDL בחולים עם מחלת עורקים היקפית מחציון של 93 ל-31 מ"ג/ד"ל. בחולים עם מחלת עורקים היקפית סימפטומטית, הטיפול הפחית משמעותית ובהיקף של 27% משלב של אירוע אוטם שריר הלב , אירוע שבץ מוחי או תמותה קרדיווסקולארית, (9.5% לעומת 13%, יחס סיכון של 0.73, p=0.0040).

בניתוח נפרד של הנתונים, החוקרים בחנו את היעילות של רפאטה בתתי-קבוצות שונות של חולים עם אוטם שריר הלב. חולים עם היסטוריה של אוטם לבבי (22,351 חולים) סווגו לפי הזמן שחלף מאז האירוע אוטם שריר הלב האחרון, מספר אירועי אוטם שריר הלב ונוכחות מחלת עורקים רב-כלילית. הטיפול באבולוקומאב הוביל לירידה יחסית בסיכון בהיקף של 24% (p<0.001) בחולים בהם חלפו עד שנתיים מאירוע אוטם שריר הלב האחרון, בהשוואה לירידה של 13% (p=0.04) באלו בהם חלפו למעלה משנתיים מאירוע אוטם שריר הלב האחרון.

בחולים עם מספר אירועי אוטם שריר הלב בעברם, הירידה בסיכון היחסי עמדה על 21% (p=0.006), בהשוואה ל-16% (p=0.008) בחולים עם ארוע אחד של אוטם שריר הלב בעברם, ובחולים עם היסטוריה של מחלה רב-כלילית תועדה הפחתת סיכון יחסית של 30% (p<0.001), בהשוואה ל- 11% (p<0.055), בחולים ללא מחלה רב-כלילית.

מחקר FOURIER אשר פורסם לראשונה במרץ 2017 הוכיח כי הטיפול באבולוקומאב הפחית אירועים קרדיווסקולאריים מג'וריים בהשוואה לפלסבו בחולים בסיכון גבוה למחלות קרדיווסקולאריות, כולל ירידה של 27% באוטם שריר הלב וירידה של21% בשבץ מוחי מעבר לירידה משמעותית ברמות LDL-C של כ-60%.

 

for further information please refer to the PI approved by MoH

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  קרדיווסקולרי