ד"ר גליה מאירי, מומחית ברפואת משפחה, מכבי שירותי בריאות

סרטן שד הינו המחלה הממארת השכיחה ביותר בנשים. זיהוי מוקדם וטיפול הולם בנשים עם סרטן שד מוקדם הינו קריטי להשרדותן והחלמתן. לרופא המשפחה תפקיד חשוב בליווי המטופלת והכוונת תהליך האבחון והטיפול. במאמר זה אציג את נקודות ההתערבות העיקריות של רופא המשפחה:

תמיכה וליווי בהתמודדות עם מחלה קשה

לרופא המשפחה יש הכשרה ומיומנות ייחודית בכדי לסייע למטופלת ולמשפחתה להתמודד עם האתגרים המגוונים שאבחנת הסרטן מציבה בפניהם. למרות זאת, במקרים רבים מדי, מטופלת שקיבלה אבחנה של ממאירות עוברת לטיפול אצל הכירורג ו/או האונקולוג והקשר עם רופא המשפחה מתרופף, והמענה הכוללני החיוני אינו מתאפשר.

רצוי שרופא המשפחה ייזום קשר מתמשך עם המטופלת ומשפחתה, יהיה קשוב ורגיש, ויבחר מתוך ארגז הכלים הרחב שברשותו את הכלים המתאימים ביותר לאישה ולמשפחה שבטיפולו. בין השאר, רופא המשפחה יכול לסייע למטופלת ולמשפחה לקבל את האבחנה והמחלה (מודל קובלר-רוס), ולתת מענה לסוגיות רפואיות (כאבים, תופעות לוואי), כמו גם לקשיים הרגשיים (חרדה ודכאון) ולקשיים המשפחתיים (זוגיות, הורות). רופא המשפחה מיומן בהערכת מקורות התמיכה של המשפחה (מודל SCREEEM), והוא יכול לסייע לגבש תוכנית התמודדות, לקשר בין המטופלת לבין גורמים טיפוליים נוספים (עו"ס, פסיכולוג, תזונה, סיעוד), ולעודד את המטופלת למצות את זכויותיה מול מוסדות המדינה.

סיכום - לרופא המשפחה מגוון תפקידים חשובים בליווי המטופלת בתהליך האבחנה והטיפול בסרטן שד. ההכשרה הייחודית של רופא המשפחה הופכת אותו לאדם המתאים ביותר לשמש כמנהל טיפול (case manager), לכוון את המטופלת אל הגורמים הטיפוליים המתאימים ביותר למאפייני המחלה שלה, ולסייע למטופלת להתמודד בהצלחה עם מחלתה.

נושאים קשורים:  סרטן השד,  סרטן השד בחסות רוש,  תפקיד רופא המשפחה בטיפול בסרטן שד,  נושא תפקיד רופא המשפחה בטיפול בסרטן שד