כאב מתפרץ 08.01.2018

טבליות פנטניל בוקליות במינון התחלתי של 200 מק"ג נסבל היטב כטיפול בכאב מתפרץ במטופלים אונקולוגיים קוראנים

מחקר שנערך בקוריאה מצא כי מינון התחלתי של 200 מק"ג פנטניל בטבליות בוקליות לטיפול בכאב מתפרץ בקרב מטופלים עם סרטן מתקדם נסבל היטב, מביא לשיעורים נמוכים של תופעות לוואי קלות וברוב המקרים נמצא כמינון היעיל ביותר, אך במקרים מעטים אף מינון נמוך זה אינו נסבל היטב

משכך כאבים (אילוסטרציה)
תרופות (אילוסטרציה)

הטיפול בכאב מתפרץ (breakthrough pain) חשוב עבור חולי סרטן רבים עקב ההתפתחות המהירה והטבע הבלתי-צפוי של התקפי כאב אלו. טבליות פנטניל בוקליות מספקות העברת אופיואידים עם פעילות מיידית ומשמשות לטיפול בכאב מתפרץ. עם זאת, יש למטב את הטיטור של טבליות פנטניל אלו על מנת להשיג ניהול מיטבי של הכאב המתפרץ. מחקר זה נערך במטרה להעריך את הבטיחות והיעילות של טבליות פנטניל בוקליות במינון התחלתי של 200 מק"ג בקרב חולי סרטן קוריאנים.

בוצע ניתוח רטרוספקטיבי של גיליונות רפואיים של כל המטופלים עם סרטן מתקדם אשר טופלו בין אוקטובר 2014 ליולי 2015 במרכז יחיד בקוריאה עם טבליות פנטניל בוקליות בהתוויה של כאב מתפרץ. במחקר נכללו מטופלים שקיבלו מינונים התחלתיים של 200 מק"ג פנטניל בטבליות בוקליות למשך שלושה ימים לפחות וכן מקרים בהם נעשה שימוש בטבליות פנטניל בוקליות במינונים 200, 400 ו-800 מק"ג.

56 מטופלים (חציון גיל: 62 שנים, טווח: 32-80) נכללו בניתוח, מתוכם 61% גברים. ערכי החציון והממוצע של מינוני מורפין יומיים שקולים היו 60 מ"ג/יום (טווח: 15-540) ו- 114.8 ± 124.8 מ"ג/יום, בהתאמה. המינונים היעילים השכיחים ביותר של טבליות פנטניל בוקליות היו 200 מק"ג (41 מטופלים, 74%) ו-400 מק"ג (12 מטופלים, 21%). שלושה מטופלים (5%) לא יכלו לסבול את המינון הנמוך של טבליות הפנטניל (200 מק"ג) ומסיבה זו הפסיקו את הטיפול. בחילות, הקאות, ישנוניות וסחרחורות היו תופעות הלוואי השכיחות ביותר הקשורות לטיפול וכל תופעות הלוואי שדווחו היו בדרגות 1 (קלות) או 2 (מתונות).

טבליות פנטניל בוקליות במינון התחלתי של 200 מק"ג נסבלות היטב ויעילות כטיפול בכאב מתפרץ בקרב חולי סרטן קוריאנים. יש צורך במחקרים פרוספקטיביים על מנת לקבוע את המינונים ההתחלתיים המתאימים של טבליות פנטניל בוקליות עבור מטופלים עם סבילות לאופיואידים.

מקור: 

Initial titration with 200 μg fentanyl buccal tablets: a retrospective safety analysis in Korean cancer patients
Mi-Young Kwon1, Ha-Na Cho1, Dong-Hoe Koo2, Yun-Gyoo Lee2, Sukjoong Oh2, Seung-Sei Lee2

נושאים קשורים:  כאב מתפרץ,  כאב אונקולוגי,  פנטניל,  טבליות פנטניל בוקליות,  טיטור פנטניל,  מינון יעיל,  מורפין,  סבילות לאופיואידים,  מחקרים
תגובות