אבחון אלרגיה 16.01.2018

קריטריונים חדשים לאבחון אלרגיה: התאמת ערך הסף של אימונוגלובולין E ספציפי לאלרגן

מחקר רחב היקף קובע: אין להשתמש בערך סף אחיד של רמת אימונוגלובולין E ספציפי בדם עבור כל האלרגנים לכלל המטופלים, מאחר שערכי הסף משתנים לפי האלרגן ויורדים עם הגיל

מחקר רטרוספקטיבי שהקיף יותר מ-15,000 מטופלים עם נזלת אלרגית מצא כי אין להשתמש בערך סף אחיד של רמת אימונוגלובולין E ספציפי (sIgE) בדם עבור כל האלרגנים לכלל המטופלים, מאחר וערכי הסף משתנים לפי האלרגן ויורדים עם הגיל.

הבדיקות הנפוצות ביותר לריגוש (sensitization) בקרב מטופלים עם נזלת אלרגית הינן תבחין עורי (skin-prick test - SPT) ובדיקה in-vitro לאיתור אימונוגלובולין E ספציפי בדם (specific immunoglobulin E - sIgE). עם זאת, תוצאות בדיקות האלרגן in-vitro מפורשות באופן דיכוטומי כחיובית או שלילית עם סף של 0.35 קילו-יחידות/ליטר של sIgE, ללא קשר למאפייני המטופלים או סוגי האנטיגנים. מטרת מחקר זה היתה לקבוע את ערך הסף של sIgE עבור קרדית אבק הבית וקשקשים של חיות מחמד ולנתח את ההבדלים בערך הסף לפי גיל ומגדר.

16,209 מטופלים הסובלים מיותר מתסמין אחד של נזלת אלרגית, שעברו הן SPT והן בדיקת sIgE בדם, הוערכו רטרוספקטיבית בין מרץ 2008 למאי 2012. אוכלוסיית המחקר כללה 9,374 גברים (57.8%) ו- 6,835 נשים (42.2%) והגיל הממוצע היה 31.8 שנים (טווח: 2-89). תקן הקריטריונים לריגוש לאלרגן הוגדר כתגובת נפיחות (wheal >3) מ"מ ויחס אלרגן להיסטמין ≥1 בבדיקת SPT. מדד יודן (Youden index) שימש לחישוב ערך הסף של sIgE.

ערכי הסף של sIgE עבור Dermatophagoides pteronyssinusי(D. pteronyssinus) ו-Dermatophagoides farinaeי(D. farinae) (שני זנים של קרדית אבק הבית), חתולים וכלבים היו 0.69, 1.16, 0.13 ו- 0.45 קילו-יחידות/ליטר, בהתאמה. ערך הסף של sIgE השתנה לפי גיל עבור D. pteronyssinus ו- D. farina, אך לא עבור אלרגנים של חתולים וכלבים. כאשר בוצע סיווג לפי קבוצות גיל, נמצא כי ערך הסף של sIgE עבור D. pteronyssinus ו- D. farina נטה לרדת עם הגיל. לא נמצא שינוי מובהק בערך הסף לפי מין.

ערך הסף של sIgE השתנה לפי האלרגן ולפי הגיל. על רופאים לבחור בערך הסף המתאים של sIgE עבור הקריטריונים הנכונים, לפי האנטיגן וגיל המטופל, ולא לפי ערך סף אחיד לכולם.

מקור:

Optimal cutoff values of allergen-specific immunoglobulin E to house dust mites and animal dander based on skin-prick test results: Analysis in 16,209 patients with allergic rhinitis
American Journal of Rhinology & Allergy

נושאים קשורים:  נזלת אלרגית,  תבחין עורי,  אימונוגלובולין E ספציפי בדם,  sIgE,  ערך סף,  קרדית אבק הבית,  אלרגיה לחתולים,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות