אחרי שיבוטים רבים של בעלי חיים שונים, חוקרים סינים מדווחים כי שיבטו בהצלחה קופת מקוק ויצרו שתי קופות זהות לה גנטית. צפו בווידיאו:

ב-1996 נולדה הכבשה דולי, שהיתה היונק הראשון ששובט מתא בוגר באמצעות שימוש בחומר הגנטי שבגרעינו. דולי העלתה את תחום ההנדסה הגנטית לכותרות בשנות ה-90, ומאז שובטו בעלי חיים נוספים, כמו פרות, סוסים, כלבים, חתולים ועוד, וכעת מחקר חדש מציג לראשונה קופים משובטים.

חוקרים מהאקדמיה הסינית למדעים בשנגחאי הודיעו לפני ימים אחדים על לידתן של שתי קופות מקוק זהות גנטית, ז'ונג ז'ונג (Zhong Zhong) והואה הואה (Hua Hua), שמות שניתנו להן בהשראת המילה הסינית honghuaZ שמשמעותה "סינים". הקופות, שנולדו לפני ששה ושמונה שבועות נוצרו מתרבית תאים של תאי קוף עובריים. הן בריאות וחיות בימים אלו בתוך אינקובטור.

נסיונות לשבט קופים נעשו כבר בשנות ה-90, אך עד כה חוקרים הצליחו לייצר תאומים מלאכותיים על ידי חלוקה של עובר קיים. הקופות ז'ונג ז'ונג והואה הואה, לעומת זאת, מיוחדות בתהליך שבו הן נוצרו. בנסיונות קודמים החוקרים חילקו ביצית מופרית, כפי שקורה בלידה של תאומים זהים. במחקר הזה הקופות נוצרו מחומר גנטי של קופה אחת, כפי שנעשה עם הכבשה דולי, ולא משילוב חומר גנטי של אב ואם. בשונה מביצית מופרית, שמספר החלוקות שלה מוגבל, התהליך הנוכחי אינו מגביל את מספר השכפולים הגנטיים שאפשר לייצר.

בדומה לתהליך שבסופו נולדה הכבשה דולי, החוקרים העבירו את החומר הגנטי מגרעין התא של קופה מסוימת, לתוך ביצית של קופה אחרת, שממנה הוצא החומר הגנטי המקורי. בהמשך הם גרמו לביצית להמשיך להתפתח כאילו שהיא הופרתה – אך ללא חומר גנטי נוסף. כשהביצית הגיעה לשלב התפתחותי מתקדם מספיק, השתילו אותה ברחם של קופות נוספת, המכונות פונדקאיות, בתהליך של היריון יזום. בסוף התהליך נולדו קופות זהות גנטית לקופה שמגופה נלקח החומר הגנטי המקורי.

התאים השונים בגופם של יצורים חיים אמנם מכילים את אותו חומר גנטי, אך הוא מתבטא באופנים שונים. תאי עור, תאי שריר ותאי עצב, לדוגמה, נראים ומתפקדים אחרת לגמרי זה מזה אף על פי שיש להם אותו DNA. הביטוי הזה הוא תוצאה של ארגון שונה של ה-DNA בכל תא, ותאים עובריים גם הם מאופיינים בארגון מיוחד משלהם. כדי להפוך תא גוף בוגר לתא עוברי, שיתפתח ממנו עובר ויהפוך בסופו של דבר לחיה בריאה – צריכים לחזור בזמן, מבחינה גנטית. התהליכים שהחוקרים מפעילים לשם כך מורכבים ומסובכים מאוד, שונים מחיה לחיה, והפיתוח שלהם לוקח שנים. זו הסיבה שלמרות היכולת ליצור שכפולים גנטיים במינים אחרים, התהליך בקופים הצליח רק עכשיו.

מקור: 

http://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(18)30057-6

 

נושאים קשורים:  שיבוט,  גנטיקה,  DNA,  קופי מקוק,  מחקרים