סוללה של צעצוע, שגרמה לכיב בקיבתו של תינוק בן עשרה חודשים, חולצה בהצלחה ע"י ד"ר אבי און, מנהל מכון גסטרו ילדים במרכז הרפואי פדה-פוריה.

"נכנסתי לשירותים וראם שיחק בחדר עם פלאפון צעצוע. כשיצאתי, ראיתי שהפלאפון נשבר. זכרתי שהיתה סוללה בצעצוע וראיתי שהיא נעלמה, נבהלתי מאד, פחדתי שהתינוק בלע אותה", סיפרה אמו של התינוק שהבהילה את בנה  למלר"ד המרכז הרפואי פדה-פוריה.

"בצילום ראו את הסוללה בקיבה של התינוק, הוחלט להמתין כמה שעות ולראות אם הסוללה תצא באופן טבעי. למחרת אחרי שעשינו צילום נוסף, החלטנו להוציא את הסוללה מיד. מדובר בתינוק ממש קטן ולכן הסיכוי שהסוללה תצא באופן טבעי קטן ומעבר לכך הנזק שסוללה יכולה לגרום הוא גדול", מסביר ד"ר און.

הסוללה נשלפה בהצלחה מקיבתו של הפעוט בשיטה אנדוסקופית ותחת טשטוש. ולמחרת הפעוט שוחרר הביתה. ד"ר און מסכם: "כשהוצאנו את הסוללה, ראינו שהחלה להפריש חומר מעכל וכתוצאה מכך נוצר פצע בקיבה. צריך לגלות ערנות גבוהה כשמדובר בסוללות, מאחר שהן עלולות לגרום לנזק עצום לתינוק. מעבר לנזק של לחץ פיזי על איברים, יש סיכון להפעלת זרם חשמלי כשהסוללה נצמדת לדופן המעי והכי מסוכן- הסוללה מפרישה חומר קאוסטי שיכול לגרום לכיבים ואפילו לנקב במעיים".

נושאים קשורים:  בליעת סוללה,  אנדוסקופיה,  כיב בקיבה,  מחקרים